Prema procenama Eurostata, prosečne godine kada mladi napuštaju roditeljski dom u Evropskoj uniji je 26 godina. Međutim, ta starost znatno varira od zemlje do zemlje, pokazuju podaci iz 2023.
U Finskoj, Švedskoj i Danskoj mladi obično odlaze do 21. godine, dok u Hrvatskoj, Slovačkoj, Grčkoj, Španiji, Bugarskoj i Italiji to uglavnom ne bude pre 30. godine.
Mladi se najduže u roditeljskom domu zadržavaju u našem kompiluku – u Hrvatskoj. Tu mladi sa roditeljima žive do svoje 30. godine (30,2). Nakon Hrvatske ide Slovačka gde mladi kod roditelja žive do svoje 29. godine (29,6). Treća članica po godinama je Španija, 29,4.
Najbolje su rangirane Finska, Danska i Švedska, gde mladi odlaze u proseku sa 20 i 21 godinom.
Kada je reč o ukupnom broju mladih odraslih koji i dalje žive sa roditeljima, podaci OECD-a pokazuju da su procenti posebno visoki u južnoj Evropi. Italija ima najviši procenat osoba uzrasta od 20 do 29 godina koji ne žive samostalno, čak 80 odsto, zatim Grčka sa 78 odsto, Španija sa 77 odsto i Portugal sa 76 odsto.
U Ujedinjenom Kraljevstvu taj procenat iznosi 43 odsto, a u Sjedinjenim Američkim Državama 39 odsto. Nordijske zemlje, poput Norveške, Finske, Švedske i Danske, beleže najniže stope, sve ispod 20 odsto.
Osim Rumunije, Italija takođe ima najvišu stopu NEET populacije u EU – mladih uzrasta 15-29 godina koji nisu ni zaposleni, ni uključeni u obrazovanje ili obuku, pokazuju podaci Eurostata.
(EUpravo zato/Eurostat)