Da li ste se ikada pitali kako je izgledao prvi selfi na svetu, ko je uživao uz orkestar u ormanu ili kako je osmišljen prvi domaći računar?

Odgovori se mogu naći u Muzeju nauke i tehnike, u srcu beogradskog Dorćola.

Osnovan je 1989, ali je tek nekoliko godina kasnije svoj dom dobio u zgradi nekadašnje termoelektrane na uglu Dobračine i Skenderbegove ulice.

Danas je jedan od najpopularnijih muzeja u Srbiji čije su izložbe posebno zabavne najmlađima koji imaju i svoj kutak u Galeriji igračaka.

Kao član asocijacije "MUT - Central European Union of Technical Museums", ima svoje mesto i u Evropi jer se kroz ovu saradnju sa drugim muzejima iz regiona i širom našeg kontinenta, razmenjuju značajna iskustva o savremenim tendencijama u muzeologiji i muzejskoj praksi.

U stalnoj postavci izloženo je oko 1.000 predmeta koji su ili otkupljeni ili poklonjeni.

Tako se mogu videti stari aparati, muzički uređaji, nekadašnja ronilačka odela ili vatrogasna kola kao i impozantne orgulje. Možete naučiti i koji uređaji su se nekada koristili poput praksinoskopa francuskog pronalazača Emila Rejna. Praksinoskop je bio jedan od prethodnika modernog filma, popularan zabavni aparat, krajem 19. veka korišćen u zabavnim parkovima i kućnim setovima za decu.

kolekcija Muzeja nauke i tehnike Foto: EUpravo zato/Nataša Pavlović

Šta se sve može videti u Muzeju nauke i tehnike?

Prvi selfi u Beogradu

Već na ulazu stoji zanimljiv uređaj za automatske fotografisanje sa kabinom. Uređaj ovog tipa se pojavio na Brodveju u Njujorku 1925. godine, a konstruisao Anatol Josefo, Amerikanac ruskog porekla. Posle ubacivanja metalnog novca, automat se aktivira i pravi osam snimaka sa pauzama tako da korisnika ima priliku da menja poze. Tada je sigurno nastao prvi selfi.

Za prvih šest meseci se fotografisalo više od 250.000 ljudi.

IMG_20241107_104106.jpg
Foto: EUpravo zato/Nataša Pavlović

Kada je uređaj dopremljen u Beograd 1928. to je bila prava atrakcija, a mnogi fotografi su se čak pobunili jer su strahovali da će ostati bez posla.

Digitalni dinosaurus

Danas sve imamo na mobilnom telefonu, a nekada su kompjuteri zauzimali čitave prostorije.

Dva srpska stručnjaka, Tihomir Aleksić i Rajko Tomović, pokrenula su 1965. na Institutu Boris Kidrič projektovanje i izradu prvog domaćeg računara - Cifarskog elektronskog računara - CER 10.

digitalni dinosaurus.jpg
Foto: EUpravo zato/Nataša Pavlović

To je bio jedan od prvih pet samostalno razvijenih računara u Evropi. Predstavljen je javnosti 1960, a dugo je stajao u Tanjugovoj zgradi gde ga je koristilo Ministarstvo spoljnih poslova u dešifrovanju.

Sačuvane delove računara CER 10, 12 i 111 Muzeju je poklonio Institut Mihajlo Pupin.

Stari računari i drugi uređaji u Muzeju nauke i tehnike u Beogradu Foto: EUpravo zato/Nataša Pavlović

Da li više volite orkestrion ili eufonion?

Da su u prošlosti ljudi voleli da uživaju u muzici pokazuju i orkestrioni - muzički automati koji su počeli da se proizvode u 18. veku.

Na gradnji muzičkih kutija i automati radili su različiti majstori, kućišta su pravili umetnički stolari, stakla su oslikavali slikari dok su precizni mehaničari, časovničari ili klavir-štimeri izrađivali mehanizam.

Orkestrion, piano sa valjcima, proizveden je u radionici u Češkoj oko 1860. godine.

orekstrion.jpg
Foto: EUpravo zato/Nataša Pavlović

Zanimljiv je i eufonion, muzička kutija proizvedena u Lajpcigu oko 1890. godine. Radi na principu opruge, koja se navija uz pomoć ručice na bočnoj strani, a u pogon se stavlja ubacivanjem novčića.

Iznad otvora za ubacivanje novčića, pričvršćena je metalna pločica na kojoj je urezan natpis: Einwurf 1 kr. (Ubaciti 1 krajcer). Muzička kutija je bila u vlasništvu gospodina Mihajla Mitrovića, poznatog srpskog arhitekte i univerzitetskog profesora.

IMG_20241107_101813.jpg
Foto: EUpravo zato/Nataša Pavlović

Zvezde iz Rakovice

U Muzeju nauke i tehnike mogu se videti i oldtajmeri, stara ronilačka odela ili vatrogasna kola. Posebno mesto zauzimaju avionski motori K-7, K-9 i K-14 - četvorotaktni, benzinski, klipni motori sa vazdušnim hlađenjem, karakterističnog "zvezdastog" rasporeda klipova oko radilice.

Model K-7 imao je 420 konjskih snaga, K-9 600 KS, a dvoredni zvezdasti K-14 – 870 KS. Najsnažniji, K-14, ugrađivan je u bombardere DO Dornije 17K.

zvezdasti motor1.jpg
Foto: EUpravo zato/Nataša Pavlović

Industrija motora Rakovica, osnovana 1927. kao Industrija aeroplanskih motora, proizvodila je ove tipove motora od 1936. do 1940. godine, po licenci francuske fabrike Gnom i Ron, dugogodišnjeg vodećeg proizvođača avionskih motora u Evropi.

Motori su se najpre sklapali od uvoznih delova, da bi 1930. fabrika počela sa samostalnom izradom. Do aprila 1941. isporučeno je oko 350 motora K serije. Muzej nauke i tehnike je sva tri motora dobio na poklon od Industrije motora Rakovica 2019. godine.

(EUpravo zato)