Ukrajinski predsednik, Vladimir Zelenski, evropskim liderima je na skupu u Rimu poručio da im je "potrebna finansijska pomoć".

"Sve sve ćemo uspeti da oborimo ukoliko me saslušaju naši partneri. Otkrili smo rešenje - dronove presretače", rekao je Zelenski na četvrtoj konferenciji posvećenoj obnovi Ukrajine.

Samo u sredu je Rusija izvela više od 700 napada na Ukrajinu.

"Naši ljudi nemaju sna. Putin želi da destabilizuje naše društvo ovim napadima. Njihov plan je da izvode od 700 do 1.000 dronovskih napada dnevno. Rusija je pojačala napade, a aktuelni pregovori u Turskoj očigledno ne daju rezultate", dodao je Zelenski.

Lideri zemalja "koalicije voljnih" saglasili su se na sastanku u Rimu da neposredna odbrana Ukrajine i obnova ukrajinske vojske nakon primirja sa Rusijom mora da bude prioritet, ali i da je neophodan jači pritisak na ruskog predsednika Vladimira Putina radi sklapanja primirja.

"Koalicija voljnih" pored Francuske i Velike Britanije uključuje još 31 zemlju, među kojima su Nemačka, Italija, Poljska, Turska, Španija i baltičke države.

Američki državni sekretar, Marko Rubio, rekao je nakon sastanka sa ruskim kolegama u Maleziji da su SAD i Rusija razmenile nove ideje o postizanju mira.

"Ponovio sam ono što je rekao predsednik Tramp, razočarani smo i frustrirani jer nema napretka u pregovorima", izjavio je Rubio posle razgovora sa ruskim šefom diplomatije Sergejem Lavrovim.

Ukrajinski predsednik nastavlja da traži podršku Vašingtona, tačnije, potrebni su mu, kako kaže, protivvazdušni raketni sistemi "patriot".

"Tražio sam 10 ovakvih sistema. Nemačka je spremna da plati dva, Norveška jedan, potpisao sam bilateralni sporazum sa premijerom. Kada dobijemo jasan odgovor proizvođača iz SAD, drugi evropski partneri će se pridružiti u finansiranju američkih "patriota", naveo je Zelenski.

Šta su sistemi "patriot"?

"Patriot", inače skraćenica za "Phased Array Tracking Radar for Intercept on Target", predstavlja odbrambeni sistem zemlja-vazduh kojeg je napravila kompanija "Raytheon Technologies". Smatra se jednim od najnaprednijih sistema protivvazušne odbrane u američkom arsenalu, pisao je Radio Slobodna Evropa.

Sistem je prvi put korišćen 1980-ih i može da gađa avione, krstareće rakete i balističke rakete manjeg dometa. Svaka jedinica sastoji se od sistema za lansiranje postavljenog na kamion, osam lansera koji mogu da drže do četiri presretača raketa, kopnenog radara, kontrolne stanice i generatora.

protivvazdužni sistem zemlja-vazduh patriot
Prema procenama Centra za strateške i međunarodne studije, novoproizvedeni 'patriot' košta više od milijardu dolara Foto: Karolis Kavolelis / Shutterstock.com

Kako se navodi, radar sistem ima domet od najmanje 150 kilometara.

U borbi je prvi put upotrebljen tokom Zalivskog rata 1991. godine s baterijama koje su štitile Saudijsku Arabiju, Kuvajt i Izrael, a kasnije je korišćen tokom američke invazije na Irak 2003. godine.

"Patrioti" su raspoređeni širom sveta, a poseduju ih i Holandija, Nemačka, Japan, Izrael, Saudijska Arabija, Kuvajt, Tajvan, Grčka, Španija, Južna Koreja, UAE, Katar, Rumunija, Švedska, Poljska i Bahrein.

Prema procenama Centra za strateške i međunarodne studije, novoproizvedeni "patriot" košta više od milijardu dolara, s 400 miliona dolara za sistem i 690 miliona dolara za projektile u bateriji.

(EUpravo zato/Euronews)