U Srbiji, gde izazovi pokretanja sopstvenog biznisa često deluju nepremostivo, evropski fondovi sve češće postaju ključna odskočna daska za hrabre i preduzimljive ljude.

Iako mnogi građani još uvek nisu u potpunosti upoznati sa mogućnostima koje im stoje na raspolaganju kroz razne EU programe, oni koji su se odlučili da naprave korak napred i iskoriste dostupne grantove i subvencije imaju šta da pokažu.

Evropska unija već godinama ulaže u razvoj preduzetništva, inovacija i održivih poslova u Srbiji. Kroz različite programe i brojnih fondova za ruralni razvoj i poljoprivredu, pružena je prilika ljudima da svoje ideje pretvore u realnost. Rezultati nisu samo brojke u izveštajima – oni su priče o ljudima koji su uz podršku EU stvorili biznise koji danas ne samo da ih izdržavaju već i podstiču lokalni ekonomski razvoj.

Uspešni primeri

Upravo smo o njima pisali u toku ove godine, a sve u cilju da inspirišemo one koji žele, ali nisu sigurni da li da se prijavljuju za evropske fondove.

Braća Rašljanin pravi su primer uspešne preduzetničke priče kao posledica dobijanja evropskih fondova. Procedura im nije bila komplikovana, a benefiti su brojni.

 Da ne vole svi da idu kod zubara, to nam je poznato. Marko iz Šapca je uspeo da analogni osmeh pretvori u digitalni, i sve to uz pomoć EU fondova.

Porodica Ramović iz Novog Pazara poslednje četiri godine pravi domaće sokove. Počeli su sa starim mašinama, a onda su uz pomoć EU PRO plus programa kupili nove i unapredili poslovanje porodične firme.

 Priča o bratu i sestri koji su odlučili da se bave poljoprivredom, uprkos njihovim zanimanjima, izazvala je veliku pažnju.

Kada su Ana, Aleksandar i Nikola shvatili da se nalaze na području na kome raste voće vrhunskog kvaliteta, upustitili su se u veliki poduhvat proizvodnje prirodnih sokova. U tome su im pomogli EU fondovi.

Arhitekta Marko Zečević jedan je od brojnih preduzetnika koji su na pravi način iskoristili sredstva programa EU PRO Plus. O njemu smo takođe pisali.

Priča o uspehu jedne vredne porodice iz Prijepolja započela je brzom hranom. Kad su shvatili da sav pomfit koji postoji na našem tržištu dolazi iz uvoza, Šljukići su rešili da zaokruže priču i počnu da sami proizvode pomfit. U tome su sada uspešni, a u tome su im pomogli evropski fondovi.

Boban Antanasijević ima firmu koja u Vranju proizvodi stilski nameštaj. Ova uspešna preduzetnička priča takođe je krenula zahvaljujući evropskim fondovima.

Ekonomisti po vokaciji, Gordana Petković i njen suprug odlučili su da ne žele da se bave ovim poslom. Nakon nekoliko kompanija, banki, investicionih fondova, Gordana odlučuje da svoju karijeru potpuno preokrene – otvara poslastičarnicu.

Poznatog imena i još poznatijeg zanimanja po nekim znamenitim ličnostima poznatim u Srbiji, mladi bravar Dragan Nikolić odlučio je da se nakon školovanja i posla pri Vojsci u Beogradu, vrati u rodnu Ljuboviju kako bi nastavio očev 40-godišnji biznis.

 (EUpravo zato)