Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je UN Konvenciju protiv korupcije 31. oktobra 2003. godine te odredila 9. decembar kao Međunarodni dan borbe protiv korupcije sa ciljem podizanja svesti o korupciji i ulozi Konvencije u prevenciji i borbi protiv korupcije.

Srbija je na polju borbe protiv korupcije, prema oceni Evropske komisije, napravila ograničeni pomak, dok je direktor Agencije za sprečavanje korupcije Dejan Damnjanović naveo za RTS da je završena provera ukupno 62 javna funkcionera, i da je pokrenuta provera za još pedeset, prema godišnjem planu provere za 2023. godinu.

Prvi put, Agencija za sprečavanje korupcije celu nedelju je posvetila jačanju svesti o razmerama te pošasti različitim aktivnostima, od konferencije u Narodnoj skupštini počela do različitih tribina u Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu. Takođe će biti održan i turnir u šahu - "Šah-mat korupciji".

Damnjanović navodi da je od septembra do danas, pokrenuto je 12 postupaka radi utvrđivanja da li je došlo do prevrede Zakona o sprečavanju korupcije i to zbog nepodnošenja izveštaja o imovini i prihodima u propisanom roku, odnosno zbog podnošenja netačnog ili nepotpunog izveštaja o imovini ili prihodima.

Kako kaže, izrečeno je 12 mera opomene, dok su podneta dva izveštaja tužilaštvima. U 45 slučajeva nisu utvrđene nepravilnosti o imovini i prihodima.

"Mi upravo radimo puno sada, s obzirom na to da imamo obavezu da u kratkom roku odlučujemo po prijavama koje dobijamo, po dva osnova,  Zakonu o sprečavanju korupcije i Zakonu o finanasiranju političkih subjekata. U roku od pet dana mi moramo da donesemo odluku i to su sve javni podaci", napominje Damnjanović.

Podseća aktere izbora da moraju da podnesu preliminarne izveštaje do desetog, kada će Agencija izvršiti presek i izaći sa prvim podacima, dok će sa svim ostalim podacima moći da izađe tek nakon izveštaja i njihove analize.

Korupcija pogađa sve zemlje na svetu - naše je da kažemo NE korupciji!

Korupcija pogađa sve zemlje na svetu i podriva temelje demokratskih institucija, privredni razvoj, vladavinu prava i ugrožava kvalitet života svih građana.

Prema pisanju Centra za monitoring i aktivizam - CEMA, suzbijanje korupcije nije jednostavan zadatak.

"To je borba koja se tiče svih nas i zahteva da svi budemo uključeni. Potrebna je ne samo posvećenost nezavisnih tela za borbu protiv korupcije u sprečavanju, otkrivanju i pozivanju na odgovornost korumpiranih državnih službenika, već i aktivno učešće svakog građanina ponaosob koji treba da kaže ne korupciji, da pred njom ne zatvara oči i da zahteva transparentnost i odgovornost od onih koje je glasanjem postavio na funkcije.

CEMA navodi da borba protiv korupcije nikada nije do kraja okončana niti se u njoj može jednom za svagda pobediti.

"Kada društvo pogrešno zaključi da je dobilo bitku i kada pažnja popusti, korupcija može i sigurno će se ponovo razbuktati. Suzbijanje korupcije prema tome zavisi od svesti, podrške i učešća svih građana. Oni su na prvoj liniji odbrane, i nipošto ne smeju da popuste u osudi korupcije i nikada ne smeju prestati da od svojih vlasti traže odgovornost", navode oni.

Kako dodaju, učešće građana u borbi protiv korupcije u Srbiji je sporadično i nije postignut napredak, a situacija je još gora u lokalnim zajednicama, daleko od šire javnosti i međunarodnih aktera.

Hrabri pojedinci koji izveštavaju o slučajevima korupcije su retki, a često su predmet pretnji i ucena, navodi CEMA.

(M.A./EUpravo zato/rts.rs/cema.rs)