Jedanaesti sastanak Posebne radne grupe za reformu javne uprave održana je danas u Palati Srbije na kom je Srbija izložila napredak u oblasti reforme ovog sektora, a Evropska komisija predstavila svoje stavove o pojedinačnim pitanjima.
Delegaciju Srbije predvodile su, u tehničkom mandatu, ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević, kao i ministarka za evropske integracije Tanja Miščević, dok je u ime Evropske komisije delegaciju predvodio Žulijen Krampes, zamenik šefa Odeljenja B2 Generalnog direktorata za proširenje i istočno susedstvo.
Žarić Kovačević poručila je da reforma javne uprave u Srbiji nije samo tehničko pitanje, već suštinski proces koji određuje kvalitet života svakog pojedinca, te da je reč o brzini i kvalitetu usluga, smanjenju birokratskih procedura, poštovanju zakona, boljem upravljanju državnim resursima i predanom radu u interesu građana.
"Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, institucija u središtu reforme, usmereno je na modernizaciju i prilagođavanje rada državnih organa potrebama građana i privrede. Naš cilj je jasan: javna uprava koja je u službi građana, a ne građani u službi birokratije", istakla je Žarić Kovačević u uvodnom izlaganju.
Ministarka Miščević istakla je važnost reforme javne uprave u procesu evropske integracije, koja je i najvažnija za organizaciju celokupnog pregovaračkog procesa.
"Bez napretka u reformi javne uprave nema ni ukupnog napretka u pregovorima", rekla je ministarka za evropske integracije i naglasila da je upravo državna uprava ta koja sprovodi obaveze iz usklađivanja sa pravom EU.
"Reforme se dokazuju rezultatima, a jedan od načina da se one ubrzaju jeste digitalizacija svih platformi koje nam služe da organizujemo sprovođenje mnogobrojnih aktivnosti i praćenje njihovog učinka”, izjavila je Miščevićeva.
Prema njenim rečima, jedan od dokaza napretka je i preuzimanje upravljačke odgovornosti svih nivoa uprave.
Predstavnici Srbije su ovom prilikom ponovili da je započet rad na izradi novog Akcionog plana za sprovođenje reforme javne uprave za period od 2025. do 2030. godine, kao i pratećih programa i to u oblastima javnih finansija, regulatorne reforme i reforme sistema lokalne samouprave, te da se ovaj proces odvija u okviru projekta komplementarne podrške Sektorskog reformskog ugovora, i da je reč o vrlo zahtevnoj fazi novog planiranja.
Na sastanku, posebno su obrađene teme za svaku pojedinačnu oblast administrativne reforme. Delegacija Srbije je zahvalila na kontinuiranoj podršci i pomoći koju EU pruža našoj zemlji u svim naporima u napredovanju i približavanju ka modelu evropskog administrativnog prostora.
Uz jasne poruke da je neophodno nastaviti sa reformom, razmotreni su i operativni zaključci koji bi trebalo da ukažu u kom pravcu bi Srbija trebala da se kreće u narednom periodu.
Posebna grupa za reformu javne uprave predstavlja specijalno nadzorno telo u praćenju sprovođenja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa osnovnim zadatkom monitoringa implementacije Strategije reforme javne uprave i njenog akcionog plana.
(EUpravo zato/mei.gov.rs)