Budući da brojni izazovi, od geopolitičkih tenzija do pitanja demokratije, ne prestaju na granicama EU, postoji snažna potreba da zemlje Zapadnog Balkana zajednički odgovore na njih, poručili su govornici na visokom sastanku Strategije EU za Jadransko-jonski region (EUSAIR), koji se održava 6. i 7. maja u mestu Georgioupolis na Kritu.

Forum obeležava deset godina zajedničkih napora zemalja EUSAIR-a ka regionalnoj integraciji i održivom razvoju, a organizuju ga Ministarstvo ekonomije i finansija i Ministarstvo spoljnih poslova Grčke, u bliskoj saradnji sa Evropskom komisijom.

Govoreći o prioritetima grčkog predsedavanja EUSAIR-om, Tasos Hacivasiliu, zamenik ministra spoljnih poslova Grčke, istakao je da se ono fokusira na proširenje EU, zelenu tranziciju, tzv. plavu ekonomiju, kao i na zaštitu životne sredine.

"Proširenje EU je za nas veoma važno i želimo da približimo naše susede evropskoj porodici. Zato šaljemo jasnu i doslednu poruku – budućnost regiona leži u snažnoj i ujedinjenoj Evropskoj uniji", rekao je Hacivasiliu koji je objasnio da je jedan od ciljeva Strategije izgradnja otpornijeg i snažnijeg Jadransko-jonskog regiona.

Slično tome, Žan-Pjer Halkin, šef odeljenja u Generalnoj direkciji za regionalnu i urbanu politiku Evropske komisije, naglasio je da se trenutno radi na reviziji Akcionog plana EUSAIR-a, koja uključuje i uspostavljanje unapređenog sistema za praćenje, kako bi svi znali šta znači uspeh.

"Cilj EUSAIR-a je i da ubrza proces pristupanja EU i omogući zemljama kandidatima da u potpunosti iskoriste Plan rasta EU za Zapadni Balkan", naglasio je Halkin.

Prema njegovim rečima, potrebna je snažna koheziona politika EU za period posle 2027. godine.

Zvaničnici zemalja Zapadnog Balkana koji su govorili na EUSAIR Forumu ukazali su na nedostatak finansijskih sredstava za sprovođenje prekograničnih projekata i pozvali Uniju da pruži veću podršku u ovoj oblasti.

Strategija EU za Jadransko-jonski region je makroregionalna strategija koju je usvojila Evropska komisija, a potvrdio Evropski savet 2014. godine. Strategija je zajednički razvijena od strane Komisije i zemalja i aktera iz Jadransko-jonskog regiona, koji su se dogovorili da sarađuju na oblastima od zajedničkog interesa u korist svake zemlje i celog regiona.

EUSAIR obuhvata deset zemalja: četiri članice EU (Hrvatska, Grčka, Italija i Slovenija) i šest zemalja koje nisu članice EU (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Severna Makedonija, San Marino i Srbija). Opšti cilj EUSAIR-a je da promoviše ekonomski i socijalni prosperitet i rast u regionu, poboljšanjem njegove atraktivnosti, konkurentnosti i povezanosti. Sa četiri zemlje članice EU i četiri van nje, strategija će doprineti daljoj integraciji Zapadnog Balkana.

Tokom foruma na Kritu, predsedavanje EUSAIR-om će biti prebačeno sa Grčke na Severnu Makedoniju, s obzirom da se predsedavanje rotira jednom godišnje.

(EUpravo zato.rs)