Severna Makedonija je jasno upozorila na rastući uticaj Rusije na Zapadnom Balkanu, ako EU ne donese brzu i jasnu odluku o proširenju.
"Promenili smo našu zastavu, promenili smo valutu, promenili smo ustav nekoliko puta, čak smo promenili ime naše zemlje. Sve to sa obećanjem da postoji prozor mogućnosti koji nam je obećen ako sprovedemo ove promene na putu ka Evropskoj uniji“, izjavio je ministar spoljnih poslova Timčo Mučunski za Euronews.
Mučunski je upozorio da je kredibilitet EU na kocki i da je proširenje neophodno kako bi se sprečilo širenje ruske propagande.
"Postoje zlonamerni akteri koji vole da upiru prstom i kažu, da li stvarno verujete da je EU iskrena u svojim namerama za proširenje? Pogledajte šta rade Makedoncima“, rekao je on.
Prošlo je 20 godina otkako je Severna Makedonija podnela zahtev za članstvo u EU i stekla status kandidata. Međutim, njen pristup bio je u zastoju zbog sporova sa Bugarskom u vezi sa statusom bugarske manjine u zemlji.
Sada Skoplje traži institucionalne garancije kako bi se osiguralo da u budućnosti neće biti novih zahteva.
"Da li će ovo biti poslednji kompromis? Hoćemo li znati da, ako se izmeni ustav, za šest meseci, godinu dana, ponovo neće biti veta zbog bilateralnog problema?", pitao je Mučunski.
Skoplje se takođe suočava sa obnovljenim tenzijama sa Grčkom u vezi sa imenom, pri čemu neki ministri odbijaju da koriste prefiks "Severna" za zemlju, uprkos zaključku Prespanskog sporazuma koji je okončao trodecenijski spor o imenu.
"Nikada neću moći da vam kažem da sam srećan zbog Prespanskog sporazuma, da verujem da je Prespanski sporazum dobar ili da verujem da je promena imena fer, posebno u 21. veku", rekao je ministar spoljnih poslova, dodajući:
"Ali na kraju dana, kao ministar spoljnih poslova i kao pravnik, razumem da je princip pacta sunt servanda i da se sporazumi moraju poštovati, naročito u međunarodnom javnom pravu. To je osnovni princip", kazao je on.
Osim bilateralnih problema sa Grčkom i Bugarskom, Evropska komisija je takođe ukazala na ograničen napredak u jačanju nezavisnosti pravosuđa i ozbiljne zabrinutosti zbog korupcije kao prepreke za početak pregovora o pristupanju.
"Naša vlada je formirana pre manje od godinu dana i preduzela je vrlo direktne korake u borbi protiv korupcije, kako visoke, tako i korupcije koja postoji na srednjem i niskom nivou usluga, uspostavljajući sistem vladavine prava", rekao je Mučunski, dodajući:
"Međutim ovo nije nešto što možemo da uradimo preko noći", kazao je on.
(M.A./EUpravo zato/euronews.com)