Kineski predsednik Si Đinping je upozorio najviše zvaničnike Evropske unije da "donose ispravne strateške odluke", preneli su državni mediji tokom ključnog samita u Pekingu koji bi trebalo da bude obeležen izazovnim temama, od trgovinskih sukoba do rata u Ukrajini.
Kako piše Reuters, očekivanja za samit, kojim se obeležava 50 godina diplomatskih odnosa, niska su nakon višenedeljnih prepirki oko formata, a na zahtev Pekinga trajanje je iznenada skraćeno na samo jedan dan.
Teme poput trgovinske neravnoteže, pristupa tržištu i retkih minerala nalaze se na dnevnom redu dok se Si i premijer Li Ćijang sastaju sa Ursulom fon der Lajen, predsednicom Evropske komisije, i Antoniom Koštom, predsednikom Evropskog saveta.
"Što je međunarodna situacija ozbiljnija i složenija, to Kina i EU moraju više da jačaju komunikaciju, unapređuju međusobno poverenje i produbljuju saradnju. Kineski i evropski lideri bi trebalo... da donose ispravne strateške odluke koje ispunjavaju očekivanja naroda", poručio je kineski predsednik.
Nedeljama pre samita su prevladavali uzajamni trgovinski sporovi i oštra retorika evropskih zvaničnika.
Pomirljiv ton Fon der Lajenove
Neposredno pre samita, Fon der Lajenova je zauzela pomirljiviji ton, ističući na društvenoj mreži X da je to prilika za "dalje unapređenje i uravnoteženje naših odnosa".
"Uverena sam da je moguća saradnja na obostranu korist", dodala je.
Državna novinska agencija Sinhua takođe je umanjila suparništvo Pekinga sa EU, navodeći da je Kina "ključni partner" Evrope.
Očekuje se da će evropski lideri na samitu otvoriti teme poput električnih vozila i prekomerne kineske industrijske proizvodnje.
Kina je u aprilu uvela kontrolu izvoza retkih minerala, što je poremetilo lance snabdevanja u celom svetu i izazvalo privremene zastoje na evropskim automobilskim proizvodnim linijama.
Ipak, kineski izvoz magneta od retkih minerala u EU u junu je porastao za 245% u odnosu na maj, dosegnuvši 1.364 tone, iako je to i dalje 35% manje nego godinu ranije, pokazuju carinski podaci.
Očekuje se da će EU nakon intenzivnih pregovora sklopiti trgovinski sporazum sa Sjedinjenim Američkim Državama o širokoj carini od 15% na svoj izvoz, čime bi se izbegla oštrija stopa od 30% kojima je pretio predsednik SAD Donald Tramp, piše Reuters.
Košta: Očekujemo da Kina utiče na okončanje rata u Ukrajini
Antonio Košta, predsednik Evropskog saveta, naglasio je tokom samita u Pekingu da postoje i brojna pitanja koja treba rešavati.
"Razgovarali smo detaljno sa predsednikom Sijem o našim očekivanjima kako Kina treba da iskoristi svoj uticaj kao stalna članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i doprinese okončanju ruske agresije na Ukrajinu", istakao je.
Takođe, potvrdio je da se razgovaralo i o trgovinskim pitanjima i da "žele dodatno da rade na tome da se ekonomske veze uravnoteže i budu zasnovane na reciprocitetu i na obostranu korist".
Trgovina između EU i Kine je sve više jednostrana, a to nije održivo. U našem je zajedničkom interesu da naši trgovinski odnosi budu uravnoteženi i pravični, kako bi koristili sadašnjim i budućim generacijama. Nadamo se da ćemo se osvrnuti i na druge sektore bilateralne saradnje i načine na koje EU i Kina mogu zajednički da odgovore na globalne izazove", zaključio je Košta.
On je u obraćanju, zajedno sa predsednicom EK, Ursulom fon der Lajen, izrazio zahvalnost predsedniku Siju i premijeru Liju na otvorenom i iskrenom dijalogu, podsetivši da su se tokom pet decenija, odnosi između EU i Kine znatno razvili.
"EU ostaje posvećena produbljivanju partnerstva sa Kinom u duhu međusobnog poštovanja i iskrenosti. Zajednički radimo na globalnim izazovima poput klimatskih promena i podržavamo Pariski sporazum. Postignut je dogovor o zajedničkoj izjavi o klimatskoj saradnji, a Kina je pozvana da predloži ambiciozan doprinos za COP30. Razgovarali smo i o globalnoj bezbednosti, uključujući rat u Ukrajini, koji ima globalne posledice. Složili smo se da je potrebna pravedna i trajna rezolucija sukoba. Takođe smo naglasili važnost poštovanja Povelje UN i podrške međunarodnom poretku zasnovanom na pravilima", poručio je Košta i dodao da je EU došla u Peking sa željom za iskrenim dijalogom i konkretnim rešenjima, kao i da je sada vreme da se razgovori pretoče u konkretne akcije i napredak.
(EUpravo zato/Index.hr)