Senat Italije jednoglasno je usvojio zakon kojim se femicid proglašava posebnim krivičnim delom za koje je predviđena kazna doživotnog zatvora, što predstavlja veliki zaokret u pravnom odgovoru ove zemlje na nasilje zasnovano na polu.

Ova mera, koja još uvek čeka konačno usvajanje u donjem domu parlamenta, prema poslednjim istraživanjima, najpopularnija je inicijativa vlade premijerke Đorđe Meloni do sada.

Zakon je usvojen sa 161 glasom "za", bez ijednog glasa "protiv" ili uzdržanog. Iako je u početku kritikovan zbog nejasnih formulacija, novi zakon definiše femicid kao "akt diskriminacije ili mržnje prema ženi zbog njenog pola, ili kao posledicu njenog odbijanja da uđe u ili ostane u vezi, da prihvati potčinjavanje ili ograničenja svojih ličnih sloboda zbog toga što je žena".

Nakon glasanja, usledila je retka scena, 15 sekundi aplauza poslanika svih stranaka, kao izraz retkog jedinstva. Tokom 2024. godine, femicidu su u Italiji bile izložene 113 žene, od kojih je 61 ubijena od strane sadašnjeg ili bivšeg partnera.

Senatorka iz desničarske Lige i predsednica parlamentarnog odbora za pravosuđe, Đulija Bonđorno, ocenila je zakon kao "ključnu intervenciju" koja konačno priznaje ozbiljnost ubistava motivisanih rodom.

Senatorka Demokratske partije Ana Rosomando pozdravila je usvajanje zakona, ali upozorila da to nije dovoljno.

"Zakon sam po sebi neće zaustaviti nasilje. Potrebno je uvesti obaveznu edukaciju o vezama i seksualnosti još od osnovne škole, kao i posebnu obuku za nastavnike", izjavila je.

(EUpravo zato)