Da je poseta francuskog predsednika, Emanuela Makrona Srbiji od velike važnosti, smatra i Strahinja Subotić iz Centra za evropske politike.

Prema njegovim rečima, ovo je drugi mandat Makrona i njegova druga poseta Srbiji i to, kako kaže, govori da su male šanse da će biti i treće posete.

"Verujem da će pokušati da maksimizuju dvodnevni boravak u Srbiji, Beogradu i Novom Sadu. Kao što smo mogli da čujemo na konferenciji za medije veliki broj tema je u opticaju. Veći broj bilateralnih dokumenata je potpisano, od kojih je najzančajniji Ugovor koji se odnosi na kupoprodaju 12 vojnih aviona rafal, ćime će Srbija zajedno sa Hrvatskom, Grčkom i drugim zemljama sveta postati deo tog francuskog Rafal kluba", navodi Subotić.

Prema njegovim rečima, to će omogućiti Srbiji da ojača svoju vojnu poziciju u regionu.

"To će dati legitimitet doktrini vojne neutralnosti jer niko drugi neće da nas  brani do nas samih. S druge strane, to bi trebalo da zbliži dodatno Srbiju i Francusku bilateralno jer znamo da je Francuska jedan od najvećih izvoznika oružja. Oni teže da jačaju te bilateralne odnose koji bi trebalo da imaju prelivajuće efekte i napolitiku i na ekonomiju",navodi naš sagovornik.

Obećavajuća retorika i vetar u leđa

Što se tiče retorike, Subotić izdvaja jedan momenat pre Makronove posete.

"Meni je tu interesantno da je Makron i pre samog dolaska objavio jedan autorski tekst u našim medijima gde je zapravo kazao, nikad eksplicitnije za francuske strandarde, da je Srbija deo EUi da bi trebalo da postane punopravna članica u doglednoj budućnosti, kako u tom pogledu nema alternative, kao i da Francuska pruža podršku Srbiji na putu evrointegracija", kazao je on i dodao:

"To nismo imali ranije prilike da tako ekplicitno čujemo i vidimo. Makron je i tokom svog izlaganja na konferenciji za medije već u prvoj rečenici ukazao da Srbija mora postati deo Evropske unije. Suština cele priče je da i kroz ove sporazume i kroz retoriku i podršku, Francuska koja je bila jedna od država članica prilično skeptična po pitanju politike proširenja, zapravo shvatila da kao centralna država Zapadnog Balkana, Srbija može da ima značajnu ulogu kada je u pitanju racionalizacija njihovog koncepta koju zovu evropska strateška ekonomija", smatra Subotić.

Pojašnjava da, to zanči da Srbija može da ima određenu ulogu prilikom produbljivanja odnosno osnaživanja Evropske unije, pogotovo u ovim kompleksnijim geopolitičkim vremenima.

"Stoga nije iznenađujuće, da zaključim, da je i Makron već tvitovao i to na ćirilici da u ovim kompleksnim geopolitičkim vremenima znaju da je Srbija jedna konstanta na koju mogu računaju", pojasnio je naš sagovornik.

Prema Subotićevim rečima, ostaje nada da će pored osnaživanja vojne industrije i razvoja ekonomije zapravo doći i do ubrzanja pristupnog procesa Srbije.

"Nažalost stagniramo na tom putu. Već dve i po godine nijedan klaster nismo otvorili, a sedam godina nismo zatvorili nijedno poglavlje iako je predsednik to nazvao birokratskim procesom. To nije birokratija tek tako već je najjasniji pokazatelj gde je Srbija, gde država stoji kada je u pitanju njen put ka punopravnom članstvu", naveo je on.

Subotić se nada da će Makronova poseta omogućiti da Srbija dodatno osnaži svoje pozicije u EU kako bi krenula da otvara preostale klastere i da zatvara preostala poglavlja jer, kako napominje, samo tako će i postati punopravna članica EU.

"Crna Gora je na pirmer, na dobrom putu, dobili su dobre pokazatelje i sad ostaje da Srbija zasuče rukave i da ove bilateralne posete iskoristi kao jedno ohrabrenje da nastavi da se interno reformiše, da usaglašava svoju spoljnu politiku i da se još snažnije posveti Dijalogu sa Prištinom. Samo tako, sa svim ovim elementima, ona će postati članica EU i ispuniti svoj strateški prioritet broj jedan", zaključio je naš sagovornik.

(M.A./EUpravo zato)