Ustavni sud Italije je presudio da nebiološka majka u istopolnoj zajednici ima pravo na odsustvo za očeve, izjednačivši njenu poziciju u bračnoj zajednici s ulogom oca. Time se i osobama koje nisu biološke majke u istopolnoj zajednici priznaje pravo na vreme za povezivanje s novorođenčetom, piše Euronews.

Sud je utvrdio da je uredba iz 2001. o roditeljskom odsustvu neustavna jer nije priznavala da i nebiološka majka u lezbijskoj građanskoj zajednici ima pravo na obavezno odsustvovanje od deset dana u Italiji. Utvrđeno je da je u interesu deteta da provodi vreme s oba roditeljai daodgovornosti roditelja ne zavise od njihove polne orijentacije.

To je druga presuda u dva meseca koju su pozdravili LGBTQ+ aktivisti, jer je donesena usred nastojanja desničarske vlade premijerke Đorđe Meloni da suzbije surogat-majčinstvo i promoviše tradicionalne porodične vrednosti.

U maju je Ustavni sud odlučio da dve žene mogu da budu upisane kao roditelji deteta u krštenicu, navodeći kako se priznavanje roditeljskih prava ne može ograničiti samo na biološku majku u porodicama s istopolnim roditeljima.

Italija ima stroga ograničenja kada je reč o medicinski potpomognutoj oplodnji i zabranu surogat-majčinstva od 2004. godine.

Prošle godine je zabrana proširena čime su kriminalizovani Italijani koji odlaze u inostranstvo kako bi dobili decu uz pomoć surogat majki.

Presuda donesena u ponedeljak odnosi se na žene koje su otišle u inostranstvo kako bi legalno obavile postupke medicinski potpomognute oplodnje. Kao i u slučaju presude iz maja, udruženje "Pro Life and Family" kritikovalo je odluku suda kao smešnu, navodeći da je to još jedan dokaz kako "rodno ludilo" utiče na italijanski društveni i pravni poredak.

"Sva deca imaju pravo na roditeljsku negu"

Poslanik Evropskog parlamenta Alesandro Zan, koji se već dugo zalaže za veća prava LGBTQ+ osoba u Italiji, nazvao je presudu istorijskim okončanjem "nepravedne i okrutne diskriminacije".

"Pravosuđe podseća vladu na jednostavno načelo: ljubav je porodica, a svaki dečak i devojčica imaju pravo na brigu i zaštitu oba roditelja, bez diskriminacije", napisao je Zan u objavi na društvenim mrežama.

(EUpravo zato/Euronews)