Evropska komisija odlučila je da će da pošalje Mađarsku pred Sud pravde Evropske unije. Kako se navodi u saopštenju EK, smatra se da se njenim Zakonom o zaštiti suvereniteta, čiji je cilj borba protiv stranog mešanja, krši pravo EU.
Komisija kaže da zakon, usvojen u decembru 2023, između ostalih problematičnih delova, krši prava na privatnost, slobodu govora, slobodu okupljanja i pretpostavku nevinosti.
Mađarski statut stvara nacionalno telo sa ovlašćenjima da istražuje "svaku aktivnost koja se finansira iz inostranstva i koja može da utiče na ishod izbora, volju birača ili podržava takve aktivnosti", navodi se u izvodu na engleskom jeziku koji je citirala Komisija. Brisel kaže da su istražna ovlašćenja ovog tela "veoma široka" i "nametljiva", posebno kada je u pitanju pristup informacijama.
Istrage mogu biti usmerene na "širok spektar lica i entiteta, uključujući organizacije civilnog društva, medijske kuće i novinare", navodi se u saopštenju Komisije.
Brisel je 7. februara podneo svoje prve formalne primedbe - zvanično nazvane "postupkom za povredu prava".
Sporovi su česti, ali retko završavaju na Sudu
Procedura Komisije da ospori nacionalne zakone za koje smatra da krše zakon EU uvek počinje komplikovanim i birokratskim pregovaranjem između Brisela i dotične vlade, koja obično rešava sporove pre nego što stignu na sud.
Takvi postupci za kršenje prava su izuzetno česti - svaka država EU se suočava sa njima - toliko da ih Komisija objavljuje u ogromnim serijama svakog meseca.
Ali ako Komisija veruje da njeni problemi nisu rešeni, ona na kraju može da podnese žalbu Sudu pravde Evropske unije, koji je najviši sud u bloku.
Ako Sud pravde utvrdi da je Budimpešta prekršila zakon EU, može izreći novčanu kaznu. Sud je u junu kaznio Mađarsku zbog postupanja sa migrantima i tražiocima azila.
(JA/EUpravo zato)