Departman za digitalne usluge pri parlamentu Velike Britanije razmatra da Majkrosoftov alat veštačke inteligencije pomaže poslanicima u sačinjavanju mejlova ili pisanju beleški tokom telefonskih razgovora, čak i kada nisu tu.

Alat, sličan ChatGPT-ju, može da pravi "PowerPoint" prezentacije i da piše dokumente u "Word"-u.

Laburista Nik Smit rekao je da se traže načini na koji bi poslanicima i njihovom osoblju moglo da se pomogne u svakodnevnim administrativnim aktivnostima i da bi u određenim poslovima mogla da ih zameni veštačka inteligencija, mada se ne precizira, na šta se to tačno odnosi.

Poslanica Či Onvurah smatra da nije reč o otaljavanju rada i lenjosti već u povećanju produktivnosti.

"Trenutno su mojoj saradnici potrebna dva i po dana nedeljno da isfiltrira sve 'hejterske' mejlove, spamove i pozive lobista koji stižu u moj inboks, a to vreme bi mogla da provodi baveći se mnogo zanimljivijim radom. Ne koristi svoje vreme na najbolji način zbog čega bi mogla da se posluži veštačkom inteligencijom", poručila je poslanica.

Onvurah je zabrinuta da bi zbog sve većeg broja negativnih mejlova, poruke zabrinutih građana, kojima je potrebna podrška, mogle da se izgube.

Veštačka inteligencija bi se koristila samo u administrativne svrhe, objasnila je.

"Daću vam samo jedan primer. Dok sam pripremala saopštenje o jednom vrlo bitnom pitanju koje se našlo pred Parlamentom, veštačka inteligencija je za to vreme mogla da prati poruke koje mi stižu na mejl. To bi mi dalo više prostora za debate i razgovore sa građanima. Važno je da parlament pokaže da smo spremni da se uhvatimo u koštac sa tim izazovom baš kao što od preduzeća ili građana tražimo da poboljšaju svoju produktivnost", navela je.

Veliki broj parlamenata širom sveta koristi veštačku inteligenciju u svojim poslovima, prenosi "Sky News".

U Bahreinu, primera radi, AI prati prisustvo poslanika sednicama, a u Italiji i Brazilu se koristi za izradu nacrta ili analizu zakonskih dokumenata.

(EUpravo zato/Sky news)