Fond za nauku najavio je otvaranje dva nova programa tokom kojih zainteresovani mogu da prijave naučnoistraživačke projekte - program IDEJE 2024 sa ukupnim budžetom od 24 miliona evra i Program saradnje srpske nauke sa dijasporom: Podrška za posete naučnika iz dijaspore istraživačima u Srbiji sa budžetom od 800.000 evra.

Program IDEJE 2024 je namenjen svim istraživačima i finansiraće projekte iz svih oblasti nauke kroz šest potprograma: prirodne nauke i matematika, tehničko-tehnološke nauke, biotehničke nauke, biomedicinske nauke, veštačka inteligencija i društvene i humanističke nauke.

Prof. dr Nenad Filipović, v. d. direktora Fonda za nauku, istakao je da je otvaranje dva nova programa potvrda kontinuiteta rada Fonda za nauku i ulaganja u naučnoistraživački rad, opremu, putovanja, naučne rezultate.

"Zajedno sa dva nova programa, možemo sa ponosom da kažemo da je Fond za nauku kroz 13 programa obezbedio više od 100 miliona evra za naučna istraživanja. Кroz nove IDEJE 2024 želimo da podržimo još više izvrsnih projekata naših naučnika, njihove buduće uspehe i rezultate, poput onih koje su već postigli istraživači na prvom programu. Sada želimo da ojačamo saradnju naših sjajnih naučnika iz dijaspore sa istraživačima u Srbiji kroz razmenu znanja, veština, iskustava, kao i rad na zajedničkim projektima", istakao je Filipović.

Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović navela je da od novog programa IDEJE možemo da očekujemo fantastične, hrabre ideje naših naučnika i potencijalno velika naučna otkrića jednog dana.

"U ovaj program ćemo uložiti 24 miliona evra i zaista očekujemo rešenja koja će možda biti bitna ne samo za našu zemlju, nego će napraviti prodore i na globalnom nivou. Sa druge strane, svaka zemlja je jaka onoliko koliko njena zajednica sarađuje i jako je bitno da sarađujemo sa našim naučnicima koji grade uspešne karijere van Srbije i zato se otvara novi program Dijaspora u koji ćemo uložiti 800.000 evra. Kroz ovaj program omogućavamo da naši naučnici iz čitavog sveta dolaze u Srbiju i da gradimo sa njima mnogo snažnije veze jer oni su naša neverovatna snaga. Imamo zaista fantastične naučnike u čitavom svetu i na neki način moramo da ih vežemo za Srbiju. Oni su i te kako voljni da nam pomognu i da rade zajedno sa nama. Unapred čestitam svim dobitnicima ovih programa i nastavljamo da ulažemo u nauku", rekla je Begović.

Ambasador i šef delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre naglasio je da su to važni podsticaji za naučnike u Srbiji.

"Želimo da pomognemo razvoj naučnog i inovacionog sektora u Srbiji. Sa našim doprinosom od 31,5 miliona evra kroz Projekat SAIGE, ne samo da podržavamo izgradnju kapaciteta Fonda za nauku, već i dodeljujemo grantove najuspešnijim istraživačima. Takođe, zajedno sa Svetskom bankom, doprinosimo reformama dvadeset najistaknutijih instituta za istraživanje i razvoj u javnom sektoru. Čestitam Vladi Srbije na njenim naporima. Redovnim finansiranjem različitih nacionalnih programa i projekata – poput ova dva koja se otvaraju – Vlada omogućava naučnicima da rade svoj posao i, na kraju, potencijalno stvore još više radnih mesta u Srbiji, i da se približe ekonomiji, koja se zasniva na znanju i nauci. Dakle, podržavamo naučnike pojedinačno, ali pomažemo i jačanje naučnih organizacija kao institucija. Ti ljudi i organizacije će pomoći da Srbija korača dalje ka budućnosti. Istinskoj evropskoj budućnosti", napomenuo je Žiofre.

Program se finansira iz budžeta Republike Srbije i kredita Svetske banke kroz Projekat akceleracije, inovacija i rasta preduzetništva u Srbiji (projekat SAIGE), partnerski projekat Republike Srbije (Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija), Svetske banke i Evropske unije. Drugi program koji Fond za nauku otvara je i novi program podrške saradnji sa dijasporom namenjen finansiranju poseta istraživača iz dijaspore naučnicima u Srbiji. Program se finansira sredstvima Svetske banke kroz projekat SAIGE.

(EUpravo zato/Ekapija)