Bogat program Nedelje istraživača nudi veoma zanimljive aktivnosti kako za decu i mlade, tako i za starije generacije.

Evo u kojim gradovima u Srbiji možete prisustvovati nekom od događaja, kao i šta sve možete da iskusite u toku naredne nedelje.

Promotivni program u Beogradu počinje 19. septembra na Institutu za biloška istraživanja „Siniša Stanković" koji će od 10 do 14 časova otvoriti svoje laboratorije za buduće istraživače.

20. septembra, svoje laboratorije će otvoriti i Institut za nuklearne nauke Vinča.

Onlajn kvizovi u saradnji ReFocuS FLOW i TRAILS projekta iz Srbije i projekta RING iz Bosne i Hercegovine, biće održani na sajtu Noći istraživača 21, 23. i 25. septembra.

Tradicionalni „analogni" pab kviz održaće se 23. septembra u restoranu „Polet", a takmičari će se nadmetati u znanju za interesantne nagrade, ali i moći da vode neformalne razgovore sa prisutnim naučnicima.

U tržnom centru Big fešn 22. septembra nastupiće Renesans, najstariji ansambl za ranu i tradicionalnu muziku u Evropi.

U utorak, 24. septembra u Kolarčevoj zadužbini biće održana predavanja i debate na kojima učestvuju dr Ivan Spasojević sa Instituta za multidisciplinarna istraživanja, prof. dr Vladimir Đurđević sa Instituta za meteorologiju, kao i Brana Pantelić sa Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo.

Naučno-tehnološki park Novi Sad organizovaće niz predaktivnosti: predavanja „Šta smo naučili odlaskom na Mesec" (22. 9) i „Šta smo naučili od AI" (24. 9), promociju filma „ASTRONA - Astronomsko nasleđe i prirodna tama" (25. 9) i radionicu o neuronaukama „Kako naš mozak radi" (26. 9).

Na istoj lokaciji od 23. do 26. 9. moći ćete da pogledate Izložbu "Spektri" sa interaktivnim eksponatima iz Muzeja iluzija.

Naučni klub u Novom Sadu 24. 9. organizuje Naučni šou, a 26. 9. na programu je podkast „U labu".

Niš je takođe pripremio izuzetno raznovrstan program.

U Gimnaziji „Bora Stanković" 23. 9. održavaju se „Putevi nauke" u formi razgovora Milana Miloševića i Slobodana Bubnjevića, u Naučnom klubu 24. 9. na programu je „Uzbudljiva biotehnologija u farmaciji" a u mejkers labu u ETŠ „Mija Stanimirović" 25. 6. tema će biti klimatski izazovi.

U Kragujevcu su 24. 9. na programu naučno-popularno predavanje „Kiseonik - esencijalni zagađivač" u Prvoj tehničkoj školi i radionica „Biomimikrija - Inovacije inspirisane prirodom" u OŠ „Treći kragujevački bataljon". Centralna promotivna manifestacija u Nedelji istraživača biće održana 25. 9. na Trgu Radomira Putnika.

Ceo grad Zaječar učestvuje u velikoj avanturi „Tragom nuke" 23. 9. i „Zelenom talasu Zaječara" 26. 9. U Srednjoškolskom centru 24. 9. biće odigrana predstava „Naučno stablo" a u Džez kafeu 25. 9. moći ćete da prisustvujete kafi s vanzemaljcima.

Naučni klub Čačak 24. septembra organizuje radionicu recikliranja „Zeleni tok: Detektivi prirode u akciji", dok su na programu Naučnog kluba Kruševac predavanje „Računanje vremena i ekologija" (23. 9) i interaktivna radionica „Paukova STEAM formula" (26. 9).

U Gradskom parku u Leskovcu 23. 9. biće održana radionica „Otisak za planetu", 24. 9. u dvorištu CSU predavanje „Kako cijanobakterije i polisaharidi mogu pomoći u čišćenju zagađenog tla", a 25. 9. Gradski trg biće središte brojnih promotivnih aktivnosti.

Bogat program u Ranovcu počinje 23. septembra u vidu seta interaktivnih radionica „Istraživač gost" u Naučnom klubu i OŠ „Jovan Šerbanović".

Ista škola održaće radionicu „Život jedne majice" 23. 9. a, zajedno sa Srednjom školom „Mladost", biće domaćin radionica „Sagradimo most između tradicije i budućnosti" 24. i 25. septembra.

Evropska noć istraživača održava se 27. septembra širom Srbije
Foto: Tanja Drobnjak Evropska noć istraživača održava se 27. septembra širom Srbije

Osnovne škole „Žarko Zrenjanin" i „Branko Radičević" ugostiće naučnu predstavu „Svetlost u tami" 24. i 26. 9, dok će u Garden pabu u Petrovcu na Mlavi 26. 9. biti održan naučni kafe na temu veštačke inteligencije. Ista tema biće obrađena i u radionici „Mi i VI" 25. 9. u OŠ „Jovan Šerbatović".

Veštačkom inteligencijom baviće se i u CSU Kikinda 24. 9, sutradan su na programu radionice programiranja pčelice robota i mikrobit pločice, a za 26. 9. planirana je šetnja „Na naučnom putu kroz matematiku i prirodne nauke".

Naučni klub Šabac 23. 9. organizuje izradu lunarnih letelica, 24. 9. predavanje o blokovskom programiranju, a 25. 9. radionicu o komponovanju pomoću alatke Suno.

15. Evropska noć istraživača biće održana 27. septembra između 16 i 22 sata u Beogradu, Smederevu, Kragujevcu, Čačku, Kruševcu, Ranovcu, Zaječaru, Nišu, Pirotu, Leskovcu, Subotici, Mokrinu, Kikindi, Novom Sadu, Inđiji i Šapcu.

Evropska noć istraživača biće održana 27. septembra širom Srbije
Foto: Tanja Drobnjak Evropska noć istraživača biće održana 27. septembra širom Srbije

Manifestacija se organizuje se uz podršku Evropske komisije širom Starog kontinenta, sa ciljem da na zanimljiv način afirmiše istraživače i nauku, približi njihov rad široj javnosti i podstakne mlade da se opredele za naučno-istraživačku karijeru.

Ova velika naučna avantura u Srbiji realizuje se kroz dva projekta: ReFocuS FLOW i TRAILS.

Koordinator projekta ReFocuS FLOW je Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković" - Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, u partnerstvu sa Centrom za promociju nauke, Prirodno-matematičkim fakultetom Univerziteta u Nišu i Univerzitetom u Kragujevcu.

Koordinator projekta TRAILS je Kreativno edukativni centar u partnerstvu sa Naučno-tehnološkim parkom Novi Sad, Udruženjem naučnih komunikatora NAUKOM, Visokom školom strukovnih studija iz Subotice i Centrom za promociju nauke.

Projekti su finansirani iz programa „Horizon Europe", najvećeg programa Evropske unije za istraživanje i inovacione delatnosti, a u okviru potprograma „Marija Sklodovska-Kiri" i uz podršku Delegacije EU u Republici Srbiji.

Na ovogodišnjoj Evropskoj noći istraživača biće predstavljeni i aktuelni programi i fondovi Evropske unije dostupni za realizaciju naučnih, umetničkih, preduzetničkih i drugih ideja, kao i podrška Projekta SAIGE (Akceleracije inovacija i podsticanja rasta preduzetništva u Republici Srbiji), posvećenog jačanju naučnih istraživanja i inovativnog preduzetništva u Republici Srbiji koji zajedno realizuju Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Svetska banka i Evropska unija.

(M.A./EUpravo zato)