Evropska komisija je predstavila novu Kvantnu strategiju, sa ciljem da Evropa postane globalni lider u ovoj oblasti do 2030. godine. Na prvi pogled zvuči kao nešto što se tiče samo naučnika, ali zapravo ovo je priča koja će oblikovati naš svakodnevni život, radna mesta i bezbednost u decenijama koje dolaze.

Kvantne tehnologije nisu samo "kompjuteri budućnosti" – one bi mogle doneti revolucionarne promene u raznim oblastima, od medicine i proizvodnje lekova, do zaštite kritične infrastrukture, kao što su bolnice, elektroenergetski sistemi i telekomunikacije. Evropska unija želi da obezbedi da upravo ovde, na našem kontinentu, nastaju i razvijaju se najvažniji kvantni proizvodi i rešenja.

Ogroman potencijal – i tržišni i bezbednosni

Očekuje se da će do 2040. godine kvantni sektor otvoriti na hiljade visoko stručnih radnih mesta širom Evrope, a da će njegova vrednost u svetu preći 155 milijardi evra. Pored toga, kvantne tehnologije imaju "dvostruku primenu", što znači da se mogu koristiti i u civilne i u vojne svrhe – važno je da Evropa sama razvija ovakve sposobnosti, kako bi bila nezavisna od drugih velikih sila.

Zbog toga nova strategija ima pet glavnih ciljeva:

  1. Jačanje istraživanja i inovacija – Evropa već ima jake naučne centre, ali je sada cilj da se iz teorije pređe u praksu.
  2. Izgradnja kvantne infrastrukture – To podrazumeva mesta gde se kvantne tehnologije mogu testirati, proizvoditi i unapređivati.
  3. Podrška startapima i preduzećima – Mnoge male firme već rade na kvantnim rešenjima, ali im je potrebna pomoć da prerastu u ozbiljne industrijske aktere.
  4. Primena u svemiru, bezbednosti i odbrani – Kvantne tehnologije će se koristiti i u satelitima, zaštiti komunikacija i vojnim sistemima.
  5. Obrazovanje i obuka stručnjaka – Da bi se sve ovo sprovelo, Evropa mora da ulaže u ljude – inženjere, naučnike, profesore, ali i studente.

Šta će konkretno biti urađeno?

Evropska komisija planira niz konkretnih aktivnosti koje će pomoći da se ciljevi strategije ostvare.

Pokreće se nova Evropska inicijativa za kvantna istraživanja i inovacije, u saradnji sa državama članicama, kako bi se razvijale konkretne primene kvantnih tehnologija u javnom i industrijskom sektoru.

Biće osnovan i centar za dizajn kvantnih čipova, kao i šest pilot-linija za proizvodnju čipova, koje će dobiti podršku do 50 miliona evra iz javnih fondova. Cilj je da se naučni prototipi pretvore u proizvode koji mogu da se proizvode masovno.

Takođe, počinje izgradnja pilot verzije Evropskog kvantnog interneta, koji bi mogao omogućiti mnogo sigurniju komunikaciju nego što je danas moguće.

Mreža centara kvantne stručnosti će se proširiti po celoj Evropi, a 2026. godine biće otvorena i Evropska akademija za kvantne veštine, gde će se školovati budući stručnjaci.

U saradnji sa Evropskom svemirskom agencijom, razvija se mapa puta za kvantne tehnologije u svemiru, dok će se istovremeno doprineti i planu razvoja evropskog naoružanja, uz primenu kvantnih rešenja u bezbednosti i odbrani.

Trenutno, evropske firme dobijaju samo oko 5 odsto svetskog privatnog ulaganja u kvantne tehnologije. Cilj strategije je da se taj procenat poveća, kako bi evropski startapi i preduzeća mogli da rastu i šire svoja rešenja – ne samo po Evropi, već i globalno.

Šta sledi dalje?

Evropska komisija planira da blisko sarađuje sa svim relevantnim akterima – državama članicama, univerzitetima, istraživačkim institutima, startapima, velikim industrijskim firmama i organizacijama koje se bave inovacijama.

Biće formiran i Savet na visokom nivou, u kojem će učestvovati najugledniji evropski naučnici iz kvantne oblasti, među njima i naučnici koji su dobili Nobelovu nagradu. Njihov zadatak biće da pomognu u sprovođenju strategije i daju smernice iz stručnog ugla.

Ova strategija će biti temelj za donošenje novog zakona – Kvantnog akta, koji se očekuje 2026. godine. Taj zakon bi dodatno podstakao ulaganja u kvantne tehnologije i olakšao razvoj proizvodnih kapaciteta širom EU.

Evropa ne želi da zakasni

Na predstavljanju strategije, Hena Virkunen, potpredsednica Evropske komisije zadužena za tehnološku suverenost i bezbednost, poručila je:

Hena Virkunen, potpredsednica Evropske komisije zadužena za tehnološku suverenost i bezbednost
Hena Virkunen, potpredsednica Evropske komisije zadužena za tehnološku suverenost i bezbednost Foto: MATEUSZ SLODKOWSKI/EUROPEAN COMMISSION

"Kvantna nauka brzo napreduje i nalazimo se pred velikim naučnim i tehnološkim otkrićima. Evropa je oduvek bila među vodećima u ovoj oblasti. Imamo znanje, ljude i infrastrukturu – sada je vreme da to pretočimo u konkretne rezultate i primene. Zato pokrećemo ovu strategiju – da okupimo države, industriju, nauku i društvo kako bismo zajedno iskoristili puni potencijal kvantnih tehnologija."

Evropska unija ovom strategijom jasno poručuje: kvantna budućnost je već počela, i Evropa želi da u njoj bude ne samo učesnik, već i lider.

(EUpravo zato/Evropska komisija)