Evropska unija će u utorak predstaviti plan za postepeno prekidanje poslednjih gasnih veza sa Rusijom. Međutim, bez uvođenja zvaničnih sankcija, evropskim kupcima biće izazovno da raskinu ugovore koristeći pravne mehanizme poput klauzule više sile (force majeure).

Ovaj plan ima za cilj smanjenje zavisnosti od ruskog gasa, ali pravna pitanja i izazovi vezani za postojeće ugovore mogu usporiti njegovu realizaciju.

Ova strategija dolazi u trenutku kada Sjedinjene Američke Države vrše pritisak na Rusiju da postigne mirovni sporazum sa Ukrajinom. Ukoliko do dogovora dođe, to bi moglo ponovo otvoriti vrata za rusku energetiku i potencijalno dovesti do ublažavanja sankcija, prenosi Rojters.

Trenutno oko 19 odsto gasa koji se koristi u Evropi i dalje dolazi iz Rusije, i to preko gasovoda Turski tok i isporuka tečnog prirodnog gasa (TPG). EU ima neobavezujući cilj da do 2027. godine potpuno obustavi uvoz fosilnih goriva iz Rusije.

Evropska komisija razmatra pravne opcije koje bi evropskim kompanijama omogućile da se pozovu na više silu kako bi raskinule ugovore s ruskim dobavljačima bez plaćanja kazni, kao i mere koje bi zabranile sklapanje novih ugovora za kupovinu ruskog gasa, rekao je prošlog meseca jedan visoki zvaničnik EU.

Međutim, pravnici i analitičari smatraju da pozivanje na više silu verovatno neće uspeti, s obzirom na to da je prošlo više od dve godine otkako je EU najavila prestanak uvoza ruskog gasa. Advokati specijalizovani za TPG ugovore, navode da više sila može da se primeni samo ako je dobavljač prekršio ugovor, na primer neisporučivanjem gasa, ali ruske isporuke funkcionišu bez većih problema i tokom tri godine rata.

Pravni stručnjaci navode da bi uvođenje sankcija na ruski gas bilo najefikasniji način za njegovu eliminaciju, ali bi to zahtevalo jednoglasnu podršku svih 27 zemalja članica EU. Slovačka i posebno Mađarska žele da održe političke i poslovne veze sa Rusijom.

Mađarska je javno obećala da će blokirati bilo kakve energetske sankcije.

U međuvremenu, ruski Gazprom i evropske kompanije vode pravne bitke zbog obustavljenih isporuka i neplaćenih obaveza. Prema sudskim dokumentima, vrednost ovih sporova iznosi oko 18,5 milijardi evra. Analiza kompanije Ember pokazuje da je uvoz ruskog gasa u Evropsku uniju porastao za 18 odsto u 2024. godini, uprkos planovima da se uvoz ruske energije postepeno eliminiše do 2027. godine.

(M.A./EUpravo zato/biznis.rs)