Rumunija je prošle godine postala najveći proizvođač prirodnog gasa u Evropskoj uniji, premašivši Holandiju po količini ekstrakcije, naveo je ministar energetike Sebastijan Burduja.

On je naveo da će, kada se naftna i gasna nalazišta u Crnom moru potpuno iskoriste, Rumunija imati kapacitet za izvoz gasa, dok će u isto vreme pružati podršku energetski intenzivnim industrijama kako bi poboljšala njihovu konkurentnost.

Preseljenjem sa drugog na prvo mesto među proizvođačima gasa u EU, Rumunija je stekla stratešku prednost. S obzirom na to da se očekuje da projekat "Neptun Deep" postane operativan do kraja sledeće godine, zemlja će dodatno ojačati svoju poziciju, prenosi portal Serbia Energy.

Trenutno oko 10 odsto proizvodnje gasa u Rumuniji dolazi iz plitkovodnih izvlačenja u Crnom moru, dok ostatak dolazi sa kopnenih nalazišta.

Kada projekat bude završen, Rumunija će moći da pruži veću podršku ključnim industrijama kao što su farmaceutska, keramička i proizvodnja hemijskih đubriva.

Šta se zna o projektu "Neptun Deep"?

Projekat, vredan 4 milijarde evra, predstavlja najveću energetsku investiciju u istoriji Rumunije. Procenjuje se da sadrži rezerve od najmanje 100 milijardi kubnih metara prirodnog gasa.

Bušenje svih deset bušotina odvijaće se postepeno, a prve količine gasa trebalo bi da uđu u nacionalnu mrežu od 2027. godine. Kada dostigne pun kapacitet, "Neptun Deep" će godišnje proizvoditi oko osam milijardi kubnih metara gasa, čime će Rumunija udvostručiti svoju domaću proizvodnju i postati neto izvoznik gasa u regionu.

Ekološke organizacije su negodovale, a pojedine su tražile i smenu ministra Burduje zbog zabrinutosti za životnu sredinu.

Vlasti su sve kritike odbacile i ne žele nikakva kašnjenja u projektima.

"Neptun Deep" je zajednička investicija kompanija "OMV Petrom" i "Romgaz", preneo je portal Energetika.

(EUpravo zato/energetika.news)