Zvaničan državni monitoring pokazuje iz godine u godinu da je vazduh zagađen u većini gradova u Srbiji.

U Izveštaju o kvalitetu vazduha Agencije za zaštitu životne sredine se navodi da je i prošle godine vazduh bio prekomerno zagađen, ali manje nego u 2022. godini.

O tome šta pokazuju podaci za 2024. i da li je poboljšano praćenje kvaliteta vazduha, objašnjava Dejan Lekić iz Nacionalne ekološke asocijacije za RTS.

Sada već imamo podatke o kvalitetu vazduha za 2024. godinu za celu Srbiju, po kojima se vidi da je u mnogim gradovima višestruko povećan broj od 35 dozvoljenih dana sa prekomernim zagađenjem. 

Da li možemo da uporedimo kvalitet vazduha u 2024. sa 2023. godinom?

Možemo konstatovati da je na velikom broju automatskih mernih stanica došlo do povećanja broja dana sa prekoračenjem srednjih dnevnih graničnih vrednosti za PM 10 čestice. Takođe, možemo konstatovati da što se tiče drugih PM čestica njihovi nivoi su ostali nepromenjeni, odnosno negde imamo povećanje, a negde smanjenje.

Najveća prekoračenja novih dana se beleže na Novom Beogradu i mnogim beogradskim prigradskim opštinama, Užicu, Novom Pazaru… Istovremeno, imamo blago smanjenje u Zemunu, Pirotu i Novom Sadu. Međutim, broj stanica na kojima je zabeleženo dodatno prekoračenje u odnosu na 2023. je zaista značajan, to su praktično sve stanice u državnom sistemu.

Koliko gradova u Srbiji još uvek nije pokriveno monitoringom?

Od većih gradova automatski monitoring kvaliteta vazduha za sada ne postoji u Leskovcu, Požegi, Ćupriji, Jagodini, Inđiji, a to su sve gradovi koji imaju oko 50.000 stanovnika. Istovremeno, čitav niz gradova poseduje automatske stanice, ali one ne mere onu materiju kod koje se zapravo beleži prekoračenje, to su suspendovane čestice.

Dakle, ti analizatori ne postoje u Loznici, Sremskoj Mitrovici, Kruševcu, Zaječaru itd. Sticajem srećnih okolnosti postoji jedan projekat EU koji je pri kraju sa implementacijom u okviru tog projekta bi u ovim gradovima gde nedostaje monitoring trebalo da budu instalirane automatske stanice.

zagađenje-vazduha.jpg
Nickolay Khoroshkov / Alamy / Alamy / Profimedia 

Prema nekim informacijama, one su već postavljene. A ove stanice koje ne posleduju analizatore suspendovanih čestica će ih imati u budućnosti. Ja očekujem da već od nove godine praktično ti podaci budu dostupni javnosti. Što je veoma važno jer praktično ta dužina niza podataka je potrebno da bude veća od 90 odsto, ukoliko bi mi jedan mesec zakasnili sa puštanjem tih podataka sa tih stanica mi bi izgubili ocenu kvaliteta vazduha za 2025. godinu.

Vi ste napravili aplikaciju "Iks eko vazduh" koja vuče podatke i sa stanica koja su zapravo građanski monitoring?

Više od 200 stanica u Srbiji, to su praktično mali merači koje građani sami nabavljaju na različite načine, kroz donacije ili ih kupuju. Oni postavljaju te merače na svoje prozore i terase i ti merači prema mojim istraživanjima daju dovoljno dobar indikativni prikaz kvaliteta vazduha u Republici Srbiji.

Po procenama EU, koliko košta zagađenje vazduha u Evropi i na Zapadnom Balkanu?

U odnosu na podatke koje prikuplja Evropska agencija za životnu sredinu, u njihovoj poslednjoj proceni više od 200.000 ljudi je u 2021. odnosno 2022. godini prerano umrlo na nivou Evropske unije, odnosno cele Evrope.

žena prolazi preko brankovog mosta u beogradu okružena maglom od velikog zagađenja
Stefan Stojanović 

Jedno veoma zanimljivo istraživanje Evropskog istraživačkog centra je koristići podatke za 2019. godinu za 26 gradova zapadnog Bakana pokazalo veoma detaljno da je materijalni gubitak zbog povišenih koncentracija zagajajućih materijala na Bakanu, u ovih 26 gradova iznosi između sedam i devet milijardi evra.

Da li smo uskladili zakonodavstvo o toj oblasti sa EU?

Naše zakonodavstvo je manje više u potpunosti usklađeno sa zakonodavstvom EU, međutim, to je jedan dinamičan proces. Već pre mesec dana je stupila na snagu nova direktiva o kvalitetu vazduha EU i ja očekujem da će Zakon o zaštiti vazduha, čiji se nacrt trenutno priprema i očekujemo usvajanje sledeće godine, uzeti u obzir ono što stoji u ovoj direktivi.

Između ostalog, pooštreni su kriterijumi za kvalitet vazduha, a istovremeno je data mogućnost građanima da u sudskim procesima traže nadoknadu štete u slučajevima kada je njihovo zdravlje oštećeno zbog zagađenja vazduha.

(EUpravo zato/RTS)