Radnici na stovarištima upozoravaju da bi ogrev za predstojeću zimu mogao da poskupi na jesen, i to za oko 10 odsto.

Trenutno, kubik bukovog drveta u proseku košta oko 60 evra, dok se hrast prodaje po ceni od 65 evra pa naviše.

U manjim mestima moguće je kupiti ogrev i direktno od prodavaca pored puta, gde cena iznosi oko 6.000 dinara, ali kupci sami moraju da obezbede prevoz.

Isečena drva su skuplja - najjeftinija su u Leskovcu (oko 65 evra), dok se u Beogradu cena kreće između 8.000 i 11.000 dinara.

Iskusni prodavci sa juga Srbije savetuju da je najbolji period za kupovinu krajem proleća, kada je ogrev jeftiniji i ima vremena da se osuši.

"Zbog kišnog maja ove godine isporuke su počele tek u junu, ali je bilo dosta porudžbina. Naše stalne mušterije znaju da je tada pravo vreme za kupovinu, ne samo zbog cene, već i zbog kvaliteta. Ko ogrev nabavi tek na jesen, često nema dovoljno vremena da se drva osuše, pa se ne mogu dobro ogrejati", kaže jedan prodavac iz južne Srbije.

On dodaje da kupci često moraju da suše drva kraj šporeta pre nego što ih ubace u peć.

Trenutne cene su iste kao prošle godine, ali se na jesen, zbog veće potražnje, može očekivati poskupljenje od oko 10 odsto.

Potražnja za peletom već raste

Više od 110.000 domaćinstava u Srbiji greje se na pelet, a potražnja je već počela da raste.

Trenutne cene su slične prošlogodišnjim - tona peleta košta između 26.000 i 32.000 dinara, u zavisnosti od kvaliteta.

"Već deceniju unazad praksa je da pelet bude jeftiniji u proleće i leto, čak i do 3.000 dinara po toni. Međutim, poslednje tri godine dešavalo se da cena u jesen bude niža od one u predsezoni. Zato ostavljamo potrošačima da sami procene kada je pravo vreme za kupovinu", navode sa jednog beogradskog stovarišta.

Trenutne cene ogreva:

  • Kubik drveta: 6.000-8.500 dinara
  • Tona peleta: 26.000-32.000 dinara
  • Tona uglja: 16.000-30.000 dinara

Bukov pelet se na oglasima može naći i po ceni od 24.000 dinara, dok cena uglja varira u zavisnosti od kvaliteta i vrste, a kreće se od 16.000 do 30.000 dinara po toni.

Jedno je sigurno, ukoliko ste u mogućnosti, požurite da obezbedite grejanje za zimu da ne rizikujete poskupljenje.

(M.A./EUpravo zato/mondo.rs)