U trenutku kada toplotne pumpe postaju sve popularniji izvor grejanja, naročito u Švajcarskoj gde ih koristi svaki peti objekat, najnovija istraživanja pokazuju da većina ovih uređaja ne funkcioniše na najefikasniji način.

Istraživači sa ETH u Cirihu sproveli su najveće terensko ispitivanje do sada, analizirajući rad 1.023 toplotne pumpe u 10 evropskih zemalja, uključujući Nemačku, Francusku, Dansku, Veliku Britaniju i druge.

Cilj istraživanja, objavljenog u časopisu "Nature Communications", bio je da se uspostavi standardizovan sistem za poređenje performansi različitih jedinica, uprkos raznolikosti objekata u kojima su instalirane.

Prikupljeni podaci dolazili su isključivo od jednog proizvođača, ali naučnici pretpostavljaju da se nalazi mogu primeniti i na druge brendove, jer su algoritmi bazirani isključivo na fizičkim parametrima poput temperature protoka i potrošnje energije.

Istraživanje je otkrilo velike razlike u efikasnosti: najgore podešene jedinice bile su i do tri puta manje efikasne u odnosu na one najbolje podešene.

Posebno je zabrinjavajuće što čak 17% toplotnih pumpi vazduh-voda nije ispunjavalo evropske standarde efikasnosti.

Zašto toplotne pumpe nisu bile efikasne?

Kao jedan od glavnih uzroka ovog problema, istraživači su identifikovali nepravilno podešene grejne krive, kao i neadekvatnu veličinu uređaja - svaki deseti sistem bio je prevelik, dok je 1% bio previše mali.

Profesor Torsten Stake sa Tehničkog univerziteta u Cirihu istakao je da, iako su bili svesni mogućih grešaka pri planiranju i konfiguraciji, ipak su iznenađeni obimom uticaja tih grešaka na realnu efikasnost.

Toplotne pumpe
Foto: Ingrid Balabanova / Panthermedia / Profimedia

U posebnoj studiji o toplotnim pumpama sprovedenoj 2023. godine u Švajcarskoj, uz podršku industrijskih partnera i državnih institucija, Tobijas Brudermiler i njegov tim analizirali su potrošnju električne energije 410 domaćinstava sa pametnim brojilima.

Otkriveno je da je kod 41% grejna kriva bila postavljena previsoko, što je rezultiralo nepotrebno visokim temperaturnim skokovima.

U 36% slučajeva, aktiviran je noćni režim snižene temperature, što je dovodilo do nepotrebnog hlađenja objekata noću i intenzivnog zagrevanja ujutro.

Kod 26% uređaja prag za uključivanje bio je suviše visok, zbog čega su radili duže nego što je bilo potrebno s obzirom na spoljnu temperaturu.

Šta je rešenje?

Brudermiler smatra da je standardizacija digitalnog nadzora toplotnih pumpi širom Evrope ključna za povećanje efikasnosti tokom celog životnog veka uređaja.

Radnik ugrađuje toplotnu pumpu
Toplotne pumpe su efikasno, održivo i sve pristupačnije rešenje za grejanje Foto: Jennifer Jacquemart/European Commission

Korišćenje pametnih brojila i senzora omogućava preciznu kontrolu rada sistema, čime se krajnjim korisnicima pružaju smernice za optimizaciju i smanjenje troškova.

Podaci u realnom vremenu omogućiće korisnicima da bolje razumeju rad svojih uređaja, poboljšaju zadovoljstvo i ubrzaju usvajanje ove tehnologije, što bi dodatno doprinelo ostvarivanju klimatskih ciljeva, ocenjuju stručnjaci.

(EUpravo zato/gradjevinarstvo.rs)