Građani Srbije su navikli da je u noćnim satima struja jeftinija, pa većina tada uključuje veš mašine ili neke druge uređaje.

Zanimljivo je da vreme jeftine struje nije isto na čitavoj teritoriji naše zemlje, a nedavne izmene Zakona o energetici donose još nekoliko novina na koje ćemo takođe morati da se navikavamo.

Uvođenjem pametnih brojila i novom izmenom i dopunom Zakona o energetici građani su dobili mogućnost da jeftinu struju koriste i tokom dana, odnosno, kada je cena na berzi najjeftinija. Ta tarifa se već primenjuje u Zapadnoj Evropi.

Time se uvode i tzv. "dinamičke tarife" koje su u Zakonu pomenute kao "ugovor o promenljivoj ceni električne energije".

Iz resornog ministarstva, pak, navode da ove "promenljive cene" neće biti skoro uvedene, jer bi za to bilo potrebno stvaranje određenih tržišnih preduslova.

U Zakonu je objašnjeno da potrošač koji ima ugrađeno pametno brojilo na mernom mestu, može zaključiti ugovor sa promenljivom cenom električne energije sa snabdevačem koji snabdeva više od 200.000 krajnjih kupaca.

Glavni i najveći snabdevač je Elektroprivreda Srbije (EPS).

Nove tzv. dinamičke tarife znače da se cena struje koju plaća kupac menja u određenom periodu, a sve to zavisi od ponude i tražnje. U zavisnosti od primene, ove promene mogu biti promenjive po danima, ili po satima u toku jednog dana. Ovakva tarifa zahteva i određenu meru digitalizacije, shodno tome iz Ministarstva rudarstva i energetike najavljuju nastavak akcije zamene brojila.

Takođe, pojašnjavaju da je za praćenje promena cena neophodno obezbediti blagovremenu dostupnost informacija o promeni cene struje, a da su pametno brojilo i digitalizovana mreža ključni za upravljanje potrošnjom.

brojilo-struja-eps (1).jpeg
MONDO/Stefan Stojanović 

Uz to, dodaju da je Zakon otvorio mogućnost za učesnike na tržištu da sami prepoznaju dali žele da zaključe ugovor sa promenljivom cenom. To znači da će potrošači imati mogućnost izbora da li će se opredeliti za dinamičke tarife ili ne. Zvaničnici poručuju da se novim zakonom dinamička tarifa prepoznaje i da je dobrovoljna.

Kako funkcionišu dinamičke tarife?

Cena struje na tržištu može da varira svakog sata. Najviša je kada je najveća potrošnja, a to je uglavnom u jutarnjim časovima i predveče.

Ako potrošač ima pametno brojilo, ono meri potrošnju struje u tačnim vremenskim intervalima.

To bi značilo da će najjeftinije proći oni koji budu najviše struje trošili u periodu kada je ona na berzi najjeftinija.

Ipak, to može biti prilično nepouzdano i nedosledno, pa se može dogoditi da potrošač za istu potrošnju svakog meseca može da dobije drastično različite račune za struju - više ili niže.

Kao prednost se navodi da bi dinamičke tarife bile dobre za rasterećenje energetskog sistema u jeku visoke potrošnje.

Prema planovima, stara brojila u Srbiji bi trebalo da budu zamenjena pametnim do 2030. godine.

(EUpravo zato/RTS/Kurir)