Softverska kompanija "Soft Robotics" iz Ciriha je razvila inteligentnu fotonaponsku fasadu, nazvanu Solskin, koja prati sunce.

To je prvi komercijalno dostupni "omotač" zgrada koji može da se prilagođava u zavisnosti od klime.

Sistem može da smanji potrošnju energije zgrade do 80 odsto i proizvede do 40 odsto više električne energije u poređenju sa sličnim fasadnim sistemima.

Inovacija je razvijena u saradnji arhitekata i istraživača robotike sa Univerziteta ETH Cirih.

Solskin se sastoji od podesivih fotonaponskih modula koji proizvode obnovljivu električnu energiju i tako obezbeđuju senku za unutrašnjost zgrade.

Moduli se montiraju na modularnu strukturu kroz koju su provučene sve potrebne žice. Sistem je lagan i dinamičan, a može se postaviti na nove zgrade, kao i na stare, prilikom renoviranja. Testiranja su potvrdila izuzetnu otpornost sistema na ekstremne vremenske uslove.

Fotonaponska fasada može da uštedi struju i za čitavu zgradu

Postavljen ispred prozora zgrade, Solskin može značajno da smanji potrošnju energije, dok solarni moduli, koji prate sunce, mogu proizvesti do 40 procenata više električne energije od drugih fasadnih sistema.

Kod južno orijentisanih zastakljenih prostorija, ovaj sistem može da proizvede dovoljno električne energije za čitavu zgradu.

Korišćenje veštačke inteligencije Solskin AI omogućava sistemu da se prilagođava potrebama korisnika, vremenskim uslovima i potrošnji energije, dozvoljavajući kontrolu pozicije solarnih modula u realnom vremenu kako bi se postigla optimalna energetska efikasnost.

Pomerajući se stalno kako bi se prilagodio okruženju, Solskin doprinosi većoj udobnosti i smanjenju potrošnje energije.

Svi sistemi Solskin dobijaju redovna ažuriranja veštačke inteligencija kako bi uvek postizali optimalnu energetsku efikasnost.

(EUpravo zato/bdcnetwork)