U vreme kada osmišljavamo kakvo ćemo pošluženje pripremiti za porodicu i prijatelje, važno je da se prisetimo da praznična večera može biti i održiva, bez kompromisa u tradiciji i bogatstvu ukusa. U vreme posta tradicionalno jedemo riblja jela, ali prilikom izbora je važno da pazimo na održivost ribe koju pripremamo. Reke, mora i okeani su pod velikim pritiskom i poželjno je da napravimo značajan zaokret u našim životnim navikama ukoliko želimo da izbegnemo neželjene posledice.
Zagrevanje okeana i klimatske promene izazivaju drastične promene i u našim rekama i Jadranskom moru iz koga u najvećoj meri riba dospeva i na naše tržište, omogućavajući širenje termofilnih vrsta iz Crvenog mora kao i pojavu invazivnih vrsta koje ugrožavaju prirodnu ravnotežu i upravljanje. Morski predatori poput morskih pasa gube bitku s ljudskim pritiscima, dok ribarstvo trpi zbog smanjenja resursa, a prosečna potrošnja ribe danas je dvostruko veća nego pre 50 godina.
Hrvoje Čeprnja, stručnjak za ribarstvo u WWF-Adriji, apeluje: “Kako bismo očuvali vodne resurse, birajmo lokalno ulovljene i održive proizvode i pri tom treba obratiti pažnju na poreklo ribe koje garantuje odgovornost i održivost. Promišljenim izborom hrane možemo da smanjimo ekološki otisak i doprinesemo očuvanju bogatstva reka i mora za buduće generacije”.
"Iako je riba deo slavske ili trpeze za Badnje veče, ona ima svoje skrivene troškove – od prelova koji ugrožava zalihe do velikog otiska ugljendiksida zbog transporta iz dalekih mora”, ističe Čeprnja. “Zašto ne odabrati lokalnu, na održiv način ulovljenu ribu, poput pastrmke ili šarana iz naših ribnjaka, koje su nekada bile primarni izbor za sušenje na našim prostorima. Za razliku od bakalara recimo, jeftinije su i široko zastupljene na tržištu”.
Ako se odlučujete za morske delikatese poput škampa, odlična alternativa je plavi rak, invazivna vrsta koja je jestiva i izuzetno ukusna. Tu je i riba paun (lav), još jedna invazivna vrsta koja šteti našim domaćim vrstama, a ukusna je poput škrpine. Iako je ozloglašena zbog svoje sposobnosti da se brzo širi i otrovnih bodlji, izuzetno je cenjen morski delikates. Svoj praznični jelovnik možete začiniti i morskim algama. Kod nas su nepravedno slabo zastupljene u jelovnicima, ali alge obiluju raznovrsnim ukusima, od, slatkastog, blago slanog ili dimljenog, do umamija.
Reke, mora i okeani su ključni za klimu i prehranu milijardi ljudi. Premda su ribolovni pritisci u Mediteranu smanjeni, zahvaljujući strožim pravilima poput EU Zajedničke ribarske politike, još uvek prelaze održive nivoe. “Birajte odgovorno, lokalno i uz oznake održivosti! Svakim svojim izborom doprinosimo očuvanju voda”, zaključuje Čeprnja. Više o održivim proizvodima iz ribarstva možete da saznate na WWF-ovoj stranici.
(EUpravo zato/ WWF Adria)