Firenca je proglašena za najbolji evropski grad u okviru nagrade World’s Best Awards 2025 magazina Travel + Leisure, koja se dodeljuje na osnovu glasova čitalaca i predstavlja svojevrsni barometar omiljenih destinacija širom sveta.

Glavni grad Toskane zauzeo je visoko 11. mesto na globalnoj listi, što ga čini najbolje rangiranim evropskim gradom ove godine. Prva tri mesta zauzeli su San Migel de Aljende i Oahaka u Meksiku, kao i Tokio u Japanu.

Iako su prva mesta uglavnom pripala gradovima Latinske Amerike i Azije, Evropa je ipak imala svoje predstavnike na listi, uglavnom gradove koje ljudi vole zbog bogate kulture, odlične hrane i istorijskog šarma.

Italija jedina sa tri grada među najboljima

Rang-lista je sastavljena na osnovu gotovo 180.000 odgovora čitalaca, a gradovi su ocenjivani po šest kriterijuma: znamenitosti, kultura, gastronomija, gostoljubivost, šoping i ukupna vrednost za novac.

Italija se izdvojila kao jedina evropska zemlja sa tri grada u top 25: Firenca (11. mesto), Rim (18) i Sijena (23). Svi su pohvaljeni zbog svoje bezvremenske lepote, izuzetne hrane i kulture, od vekovima starih katedrala i porodičnih tratorija do kaldrmisanih ulica punih lokalnog života.

Ovi rezultati prate i stvarne podatke o turizmu: Italija je 2024. bila četvrta najposećenija zemlja na svetu, sa više od 71 milion međunarodnih turista.

Firenca, Rim i Sijena

Firenca i dalje očarava posetioce svojom intimnom atmosferom, svetski poznatom umetnošću i sunčanim trgovima. Od Botičelija u galeriji Ufici do čuvene terakotne kupole Firentinske katedrale, ovaj grad nudi neprocenjivo umetničko iskustvo u pešačkoj zoni. Njene rustične, porodične restorane čitaoci su istakli kao ključan deo njenog šarma.

firenca
Foto: Omri Eliyahu / Shutterstock.com

Rim, s druge strane, nudi ono što malo koji grad može, živu istoriju u slojevima. Večni grad kombinuje antičke ruševine i svakodnevni haos u jedinstvenoj celini. Čitaoci su ga visoko ocenili i zbog jubileja koji se ove godine održava, prvi nakon smrti pape Franje u aprilu.

A tu je i prelepa toskanska Sijena, srednjovekovni grad sa spiska svetske baštine UNESCO-a još od 1995. godine. Smeštena među valovitim brdima, sa svojim gotičkim tornjevima i prepoznatljivim crvenim ciglama, Sijena izgleda kao razglednica iz prošlosti. Restorani puni života i čuvena Piazza del Campo, gde se dva puta godišnje održava tradicionalna trka konja Palio, dodatno pojačavaju njen autentičan duh.

Španija i Turska sa zapaženim plasmanima

Odmah iza Firence našla su se dva grada iz španske Andaluzije, Sevilja na 12. mestu i Granada na 13. Oba su prepoznata po bogatoj istoriji i atmosferičnim starim gradskim jezgrima. Istanbul, jedinstveni grad na raskrsnici Evrope i Azije, zauzeo je 14. mesto.

Sevilja odiše južnjačkim šarmom, flamenco, krivudave ulice, živopisan noćni život i veličanstvena arhitektura čine je nezaboravnom destinacijom.

Granada, u podnožju planina Sijera Nevada, deluje mirnije, ali ni najmanje manje čarobno. Alhambra, tvrđava sa fontanama, vrtovima i izuzetnom islamskom arhitekturom, jedno je od najimpresivnijih mesta u Evropi. No, šarm Granade leži i u uskim uličicama i starim tapas barovima.

Istanbul se izdvojio svojom bogatom kuhinjom, fascinantnom istorijom i jedinstvenom lokacijom.

Francuske nema ni na mapi

Jedna zemlja ipak potpuno nedostaje sa liste.

Iako je Francuska i dalje najposećenija zemlja na svetu, sa više od 100 miliona turista godišnje, nijedan njen grad nije se našao među 25 najboljih u izboru za 2025.

Deo Luksemburškog parka u Parizu
Foto: EUpravo zato/Nataša Pavlović

Iako Pariz i dalje ima kultni status, izostanak Francuske sa liste možda odražava promene u preferencijama, naročito među američkim čitaocima magazina. Manji, sporiji gradovi koji nude veću vrednost za novac i manje problema s masovnim turizmom, očigledno sve više osvajaju pažnju putnika.

To potvrđuje i činjenica da je poslednji evropski grad koji je "upao" na listu upravo portugalski Porto na 24. mestu. Iako i tamo turizam ubrzano raste, čini se da je njegov šarm još uvek dovoljan da privuče ljubitelje autentičnih iskustava.

(EUpravo zato/Euronews)