Beč je bio izuzetak među evropskim metropolama kada je reč o kirijama i pristupačnom stanovanju za građane sa nižim primanjima. Međutim, i tamo sve veći problem predstavlja porast broja stanova koji se izdaju turistima. Zbog toga su u Beču uvedena stroga pravila.

Prošle godine zabeležen je rekord sa nešto manje od 19 miliona noćenja u Beču, što je 9% više nego prethodne godine. A to je za grad od oko 2 miliona stanovnika već na granici izdržljivosti.

Beč je poznat i po tome što već više od jednog veka sistematski gradi socijalne stanove i čitava naselja za građane sa nižim prihodima, ali poplava turista i sve više stanova koji se pretvaraju u apartmane za iznajmljivanje postaju sve veći problem. Jer van turističke sezone, ti apartmani zjape prazni, dok Bečlije uzaludno traže smeštaj.

Još tokom leta 2024. godine, Beč je krenuo u borbu protiv takvog rasipanja stambenog fonda.

Naime, ne samo da su svi vlasnici obavezni da prijave takav smeštaj, radi pravilnog oporezivanja prihoda, već se stan u Beču može izdavati turistima najduže tri meseca godišnje.

Ko želi da ga iznajmljuje duže, mora dobiti posebnu dozvolu koju je veoma teško dobiti. Oni koji krše ova pravila i iznajmljuju „na crno", suočavaju se sa drakonskim kaznama koje mogu iznositi i do 50.000 evra po stanu godišnje.

Međutim, i najstroži zakon neće imati efekta ako nije jasno ko će sprovoditi kontrolu. Zato je u okviru građevinske inspekcije u Beču osnovano posebno odeljenje. Jedna od devet inspektora je i Nikol Nestle.

Za nemački ARD ona objašnjava da svakodnevno prate najpoznatije portale za iznajmljivanje kao što su Airbnb i Booking.com, ali i druge sajtove. Osim toga, dobijaju i stotine prijava od Bečlija koji sumnjaju da susedi uopšte ne žive u stanu već ga izdaju turistima.

Posla ima preko glave, kaže Nestle, posebno kada se otkrije nova lokacija ili kada se utvrdi da je neki vlasnik opet prekršio zakon. Kontrole se obično sprovode rano ujutru, a gotovo uvek se ustanove različiti prekršaji.

Služba se može pohvaliti i spektakularnim uspesima: otkrivena su čak dva prava hotela ilegalno otvorena u stambenim zgradama, bez ijednog stalnog stanovnika.

Novinari su takođe pomogli u potrazi. Portal MeinBezirk.at je otkrio vlasnika dvadesetak stanova u jednoj gradskoj četvrti koji ih je ilegalno izdavao turistima.

Posebno su strogi prema stanarima socijalnih stanova koji te stanove izdaju turistima. To je strogo zabranjeno, a u stotinak slučajeva je utvrđeno da su to ipak činili. Takvi su odmah izgubili pravo na stan i zauvek su stavljeni na "crnu listu" osoba koje više nikada neće moći da dobiju gradski stan. Tu rigoroznu meru je potvrdio i austrijski Vrhovni sud pre nekoliko godina.

U Beču su uoči lokalnih izbora prošlog vikenda apartmani za turiste bili jedna od glavnih tema.

Socijaldemokratska gradska uprava i poverenica za urbanizam Katarina Gal smatraju da već sada stroga pravila daju rezultate i da se smanjio broj stanova koji veći deo godine stoje prazni.

Opozicija, međutim, traži još stroža pravila - potpunu zabranu iznajmljivanja u stambenim zonama, a čak i oko turističkih atrakcija dozvoljen bi bio samo ograničen broj apartmana.

Nakon izbora, socijaldemokrate su i dalje najjača politička snaga u Beču, iako su populistički narodnjaci utrostručili podršku i postali druga po jačini stranka.

Propisi će možda postati još stroži, ali verovatno se neće preterivati - turisti su i dalje važan izvor prihoda za grad, ne samo kroz plaćanje smeštaja već i kroz potrošnju na drugim mestima. 

(M.A./EUpravo zato/seebiz.eu)