Evropska komisija odobrila je Nemačkoj državnu pomoć od 920 miliona evra za izgradnju nove fabrike čipova u Drezdenu, koju će realizovati kompanija Infineon.
Ova investicija, vredna ukupno 3,5 milijardi evra, omogućiće proizvodnju različitih vrsta čipova neophodnih za industrijske, automobilske i potrošačke uređaje. Fabrika će imati kapacitet da brzo menja proizvodne procese između dve tehnološke grane, čime će doprineti jačanju otpornosti i tehnološke autonomije Evrope u sektoru čipova. Očekuje se da postigne punu operativnost do 2031. godine, a u skladu je sa ciljevima definisanim Evropskim aktom o čipovima.
Prvi evropski pogon ove vrste
Nemačka je Evropskoj komisiji prijavila plan za podršku Infineonovom projektu pod nazivom MEGAFAB-DD. U novom postrojenju proizvodiće se dve ključne vrste čipova: diskretne energetske tehnologije, koje se koriste za upravljanje energijom u elektronskim sistemima, i analogno-mešoviti integrisani krugovi, koji povezuju analogni i digitalni svet.
Ova fabrika biće prva u Evropi sa fleksibilnim kapacitetima koji omogućavaju brzu promenu između ove dve tehnologije, bez smanjenja proizvodnje. U okviru postrojenja obavljaće se procesiranje silicijumskih ploča, testiranje i separacija čipova.
Šta Infineon preuzima kao obavezu?
Finansijska podrška od 920 miliona evra biće dodeljena u vidu direktne subvencije, a zauzvrat, Infineon se obavezao da doprinese razvoju evropskog lanca snabdevanja poluprovodnicima, ulaže u istraživanje i razvoj sledeće generacije čipova, pomaže u kriznim situacijama kroz prioritetne isporuke u skladu sa EU regulativom, omogući pristup svojoj fabrici malim i srednjim preduzećima i istraživačkim organizacijama za testiranje i prototipove.
Odluka Komisije i širi značaj
Evropska komisija procenila je ovu meru u skladu sa pravilima EU o državnoj pomoći, posebno u okviru člana 107(3)(c) Ugovora o funkcionisanju EU, koji omogućava državama članicama da podrže ekonomske aktivnosti pod određenim uslovima.
Komisija je zaključila da ova podrška omogućava razvoj ključne industrije u Evropi, podržava prvi pogon u EU sa fleksibilnom proizvodnjom dve tehnološke grane, ne narušava značajno tržišnu konkurenciju, jer se temelji na dokazanoj potrebi za dodatnim investicijama, doprinosi jačanju sigurnosti snabdevanja čipovima u Evropi.
Teresa Ribera, izvršna potpredsednica Evropske komisije za čistu, pravednu i konkurentnu tranziciju, istakla je značaj ove odluke.
"Odobrena pomoć od 920 miliona evra podržava izgradnju vrhunske fabrike čipova u Drezdenu. Ovaj projekat jača digitalnu ekonomiju Evrope, osigurava stabilno snabdevanje industrije poluprovodnicima i istovremeno ograničava narušavanje konkurencije”.
EU ubrzava razvoj domaće proizvodnje čipova
Odluka o podršci Infineonovoj fabrici deo je šire strategije EU za jačanje sopstvenih kapaciteta u proizvodnji poluprovodnika. Evropski akt o čipovima, donet u septembru 2023, predviđa velika ulaganja u ovaj sektor kako bi se smanjila zavisnost od azijskih i američkih proizvođača.
U proteklim godinama Evropska komisija već je odobrila nekoliko sličnih projekata u Italiji, Francuskoj i Nemačkoj. Novi pogon u Drezdenu samo je još jedan korak ka ostvarenju cilja – tehnološki suverene Evrope.
(EUpravo zato/EC)