Evropa je u ovoj godini proizvela više od 13 miliona tona soje, rekord gotovo za milion veći nego prethodne godine.

Od toga, milion tona biće sertifikovano prema strogim standardima kao Donau Soja.

Kako prenosi Farmer.pl, reč je o austrijskoj neprofitnoj organizaciji koja promoviše održivu proizvodnju i uzgoj bez krčenja šuma i genetski modifikovanih organizama (GMO).

U Evropskoj uniji, površina pod sojom ove je godine porasla za 10 odsto u odnosu na prošlu, ali ukupna žetva pala je za 3,4 odsto, na manje od 2,8 miliona tona, prenosi Agroklub.

Pad žetve soje

Razlog su niži prinosi po hektaru u Srednjoj Evropi i nekim jugoistočnim zemljama, uzrokovani letnjim vrućinama i sušom. Tako se očekuje da će u Srbiji i Rumuniji biti čak 50 odsto manji nego prošle godine.

U Austriji se, uprkos prinosima po hektaru koji su u skladu s višegodišnjim prosekom i zadržanom visokom kvalitetu zrna, očekuje pad ukupne proizvodnje od više od 11 odsto, na 240.000 tona, zbog obilnih septembarskih kiša koje su isprale čitava polja.

S druge strane, zahvaljujući vrlo dobrim prinosima, u Nemačkoj je površina pod sojom smanjena za 10 odsto, ali je procenat pao za samo 3,1 odsto, odnosno na 125.000 tona. Kako navode, Nemačka pokazuje veliki potencijal za širenje uzgojnih površina, posebno zbog novih sorti prilagođenih uzgoju na severu.

Ukrajinski najveći evropski dobavljač soje

Kao i prethodnih godina, Ukrajina je najveći i najvažniji evropski dobavljač soje za stočnu hranu u Evropskoj uniji.

Ove godine, površina pod sojom u toj je zemlji iznosila 2,6 miliona hektara, što je rast od gotovo 44 odsto u poređenju sa prošlom godinom.

Ukrajinski zvaničnici procenjuju da će ovogodišnja žetva premašiti 6 miliona tona, od čega će oko 10 odsto biti sa sertifikatom Donau Soja.

Svetska proizvodnja soje, kažu, u sezoni 2024/2025. dostići će 425 miliona tona, od čega Evropska unija godišnje uveze oko 35 miliona, uglavnom genetski modifikovane soje iz inostranstva za stočnu hranu.

(EUpravo zato/Agroklub)