Narodna banka Srbije uputila je u skupštinsku proceduru izmene četiri zakona, a jedna se tiče potencijalnog uvođenja evra kao valute u našoj zemlji.

Pored izmene Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga i Zakona o bankama, Narodna banka Srbije predložila je i izmene Zakona o NBS. Tu se, između ostalog, pominje poglavlje "Narodna banka Srbije kao deo evrosistema".

Da bi usvojila evro, zemlja prvo mora da bude članica Evropske unije.

Iako se ne zna kada bi naša zemlja mogla da postane deo EU, NBS je predložila nove odredbe koje bi stupile na snagu danom pristupanja Srbije EU i uvođenjem evra kao nacionalne valute.

U tom novom poglavlju, u budućem članu 86m piše – "Uvođenjem evra kao nacionalne valute u Republici Srbiji, Narodna banka Srbije postupaće u svemu u skladu sa odredbama Ugovora, Statuta ESCB- a i ECB-a i propisima Evropske unije koji se neposredno primenjuju i kojima se utvrđuju prava i obaveze država članica koje su prihvatile evro kao nacionalnu valutu.

To znači da bi ulaskom Srbije u Evrozonu dinar otišao u istoriju, a to potvrđuje i član 86t u kome stoji: "Novčana jedinica Republike Srbije jeste evro. Narodna banka Srbije može izdavati novčanice evra na osnovu odobrenja ECB-a, u skladu s članom 128. Ugovora i članom 16. Statuta ESCB-a i ECB-a.

Narodna banka Srbije može izdavati kovani novac koji glasi na evro, uz odobrenje ECB-a u pogledu obuhvata izdavanja, u skladu s članom 128. stav 2. Ugovora.

Zgrada Narodne banke Srbije u Beogradu
MONDO/Stefan Stojanović Zgrada Narodne banke Srbije u Beogradu

Narodna banka Srbije utvrđuje izgled kovanog novca koji izdaje u skladu s relevantnim propisima Evropske unije."

Ovim izmenama Zakona, NBS će moći da izdaje novčanice i kovanice evra uz odobrenje Evropske centralne banke.

Kako je Hrvatska prešla na evro?

Hrvatska se od 2023. godine oprostila od nacionalne valute kune i počela da koristi evro, a zo to je bilo potrebno navikavanje.

Četiri meseca pre zvaničnog uvođenja evra (početkom septembra 2022. godine), u Hrvatskoj je prvo počelo obavezno dvojno iskazivanje cena u kunama i evrima. Ta obaveza je trajala godinu dana.

Povlačenje kuna i puštanje u opticaj novčanica i kovanica evra bila je složena operacija jer je u vrlo kratkom vremenu bilo potrebno povući više od 500 miliona komada novčanica kuna i više od 1,1 milijardu komada kovanica kuna i lipa. Uz to, istovremeno je bilo potrebno pustiti u opticaj novčanice i kovanice evra.

Građani su u bankama u prvih šest meseci bez naknade mogli da menjaju kune za evre, a u sledećih šest meseci uz naknadu. Nakon 12 meseci od uvođenja evra gotov novac se menja samo kod Hrvatske narodne banke. Kovanice mogu da se menjaju do tri godine nakon uvođenja evra, a novčanice mogu da se menjaju trajno.

Vučić: Srbija ne razmatra uvođenje evra

Srbija ne razmatra uvođenje evra kao sredstva plaćanja, istakao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na jednom skupu.

On je ocenio da bi Srbija izgubila uticaj na monetarnu i fiskalnu politiku ako bi se odlučila za taj potez.

"Kad neko koristi evro, zavisi od Evropske centralne banke. U tom slučaju zemlja gubi deo uticaja na monetarnu i fiskalnu politiku. Ja nisam za to", kazao je Vučić.

(EUpravo zato/Paragraf.rs/Forbes)