Srbija je prethodnih dana zavijena u crno zbog tragedije u Novom Sadu u kojoj je poginulo 14 osoba a tri su teško povređene. Među poginulima na Železničkoj stanici kada se betonska nadstrešnica srušila na ljude, nažalost, ima i dece.
Tri dana žalosti u Novom Sadu je prošlo, neke ostavke su se desile, ali odgovoran za ovu tragediju još uvek nije priveden licu pravde. Da stvar bude još gora, ovo je druga godina za redom da veliki broj nedužnih lica u Srbiji umire – prvo kao posledica masakra u Ribnikaru, zatim u Duboni, a onda i tragedija u Novom Sadu. Kako psihički izdržati sve ovo?
Centar za emotivnu podršku i prevenciju samoubistva "Srce" pozvao je građane kojima je potreban razgovor povodom nesreće na Železničkoj stanici. Kako su saopštili, njihovi volonteri dostupni su građanima svakog dana od 14 do 23 sata da pruže emotivnu podršku osobama koje imaju potrebu da sa nekim popričaju o svojim mislima i osećanjima.
Četiri puta više poziva nego inače
Portal EUpravo zato ih je kontaktirao kako bi ohrabrio sve koji su uznemireni ovom ili nekom drugom tragedijom da im se jave i pruže sebi priliku.
"Beležimo povećan broj poziva od petka, kada se desila tragedija. Rekla bih da je to oko četiri puta više poziva nego inače, i da je 80 odsto vezano upravo za ovu tragediju. Verujemo da je odaziv toliki zbog toga što su ljudi veoma uznemireni i uplašeni, što smo i mogli da pretpostavimo i u skladu sa tim smo podsetili sve one kojima je potreban razgovor pun emotivne podrške, da smo tu", priča za naš portal volonterka Milica Lazić.
Kako podseća, linija Centra Srce nije otvorena nakon ove tragedije, postojimo već 33 godine, ali ovakve situacije takođe prepoznajemo kao važne, te smo zbog toga pozvali ljude da nam se obrate.
"Centar Srce je u pripravnosti, radimo od 14h do 23h, i svi volonteri se trude da daju sve od sebe kako bi odgovorili na što više poziva, koliko nam dozvoljavaju naši kapaciteti. Ohrabrila bih sve one koji ne uspeju da nas dobiju odmah, da pokušaju ponovo, da se ne obeshrabre", ističe naša sagovornica.
Na pitanje šta od njihovih volontera možete da očekujete ako odlučite da im se obratite, Lazić istče da je to neko ko će ih saslušati, sa kim će moći da razgovaraju o svojim mislima i osećanjima, za koja veruje da su preplavljujuća usled svega što se desilo, u sigurnom prostoru i uz mnogo podrške.
Prema njenim rečima, verovatno postoje i oni koji su uznemireni ali ne planiraju da ih pozovu. Ali evo šta u tom slučaju da radite.
"Mislim da je važno da razgovaju sa nekim u svom okruženju sa kim osećaju da to mogu, da podele teret koji osećaju. Deluje mi da je ova tragedija u nama izazvala razna osećanja i pitanja, i da su mnogi u strahu da opet posete Železničku stanicu u Novom Sadu, što je sasvim razumljivo, mislim da je važno da daju sebi vremena kao i da je važno da svako od nas pronađe neki vid porške, bilo da je to neko blizak sa kim mogu razgovarati, stručnija pomoć poput psihologa ili psihoterapeuta, ili pak naš Centar", ističe i zaključuje da razgovor u ovakvim situacijama ima veliki značaj, te da su svedoci toga već 33 godine kroz pružanje emotivne podrške i prevenciju suicida.
Možete se obratiti i novosadskom Domu zdravlja
Slično je uradio i novosadski Dom zdravlja, otvorivši telefonsku liniju psihološke pomoći za građane.
"U trenucima kada naša zemlja svedoči tragediji koja je pogodila pojedince, porodice i celokupno društvo u obavezi smo da se odazovemo i pružimo pomoć svima onima kojima je ona potrebna", naveli su iz Doma zdravlja.
Telefonska linija psihološke pomoći biće aktivna svakog radnog dana od 7 do 20 sati za sve građane koji žele da sa nekim razgovaraju, požale se i potraže pomoć.
Brojevi telefona na koji mogu da pozovu su 021 4879 457 i 021 4879 458.
Građanima će pomagati psiholozi Doma zdravlja koji su uključeni u rad Savetovališta za mlade i Razvojnog savetovališta, piše u saopštenju.