Svake godine, 17. jula, svet slavi Svetski dan emotikona, dan posvećen malim slikovnim simbolima koji su postali sastavni deo savremene digitalne komunikacije. U vremenu u kojem svakodnevno razmenjujemo poruke na društvenim mrežama, u četovima, mejlovima i komentarima, emotikoni nisu samo ukrasi, oni su sredstvo izražavanja koje prevazilazi jezičke i kulturološke barijere.
Iako na prvi pogled jednostavni, ovi piktogrami predstavljaju jedan od najmoćnijih oblika komunikacije savremenog doba, univerzalni jezik kojim milijarde ljudi svakodnevno izražavaju emocije, misli, stavove, pa čak i složene ideje.
Datum obeležavanja Svetskog dana emotikona nije izabran slučajno. Upravo 17. jul je datum koji se prikazuje na ikoni kalendara na većini digitalnih platformi, uključujući i Epl-ov sistem, pa je kao takav postao simboličan za dan kada se slavi ovaj globalni jezik. Inicijativu za obeležavanje dana emotikona pokrenuo je Džeremi Burdž, osnivač popularnog sajta Emojipedia, svojevrsne digitalne enciklopedije emotikona i to još 2014. godine.
Iako se danas emotikoni mogu pronaći svuda, od telefona, preko reklama, do modnih dodataka, njihov početak vezan je za Japan, tačnije za dizajnera Šigetaku Kuritu, koji je 1999. godine osmislio prve emotikone kao deo komunikacije za mobilne mreže.
Njegov cilj je bio da omogući brzu i jasnu komunikaciju, dopisivanje bez previše teksta, nešto što danas smatramo sasvim uobičajenim. Od tada pa do danas, njihova popularnost je eksplodirala. Svaki dan u svetu se pošalje oko 10 milijardi emotikona, što najbolje govori o tome koliko su postali neizostavan deo naše svakodnevice.
Kako nastaje jedan emotikon?
Možda zvuči iznenađujuće, ali proces od ideje do uvođenja novog emotikona je ozbiljan i institucionalizovan. Svaki emotikon mora proći kroz odobrenje Unicode konzorcijuma, neprofitne organizacije koja je zadužena za standardizaciju svih digitalnih znakova, uključujući i emotikone.
Bilo ko može podneti predlog novog emotikona, a potom stručnjaci u Unicode-u procenjuju da li taj simbol ima potencijal da bude univerzalno prepoznat i korišćen širom sveta.
Kada se odobri, emotikon ulazi u Unicode standard, čime postaje dostupan proizvođačima kao što su Epl, Gugl, Samsung i drugi, koji ga zatim implementiraju u svoje operativne sisteme i uređaje.
Koji su najpopularniji emotikoni?
Danas korisnici imaju na raspolaganju čak 3.521 različit emotikon, što komunikaciju čini bogatijom, ali i ponekad zbunjujućom – koji emotikon izabrati?
Prema istraživanjima stručnjaka sa sajta Emojipedia, tri najčešće korišćena emotikona trenutno su:
❤️ Crveno srce
Klasičan simbol ljubavi i privrženosti, crveno srce se koristi za izražavanje ljubavi, zahvalnosti, pa i podrške. Ovo je najvoljeniji emotikon svih vremena, bez obzira na sve nove trendove.
Lice koje glasno plače
Na drugom mestu je emotikon lica koje plače, koji se koristi kako u trenucima tuge, tako i u trenucima kada nešto izazove neodoljiv smeh do suza.
Vatra
Ovaj emotikon koristi se da se označi nešto što je “vruće”, tj. atraktivno, impresivno ili trenutno u trendu. Bilo da se radi o odličnoj pesmi, stajlingu ili bilo čemu što izaziva divljenje.
Kroz emotikone, današnji čovek izražava sve ono što je ranije zahtevalo rečenice, pa čak i stranice teksta ljubav, tugu, ironiju, sarkazam, zahvalnost, podršku, entuzijazam, ravnodušnost, i sve to u jednoj slici. Podatak da se svakog dana, širom sveta, pošalje preko 5 milijardi emotikona, potvrđuje njegovu integraciju u svakodnevni način izražavanja.
Fejsbuk, kao jedna od najpopularnijih društvenih mreža, prošle godine je saopštio podatak da se na njihovoj platformi svakodnevno podeli preko 600 miliona emotikona. Što se drugih platformi tiče, X (bivši Tviter) ima oko 21 posto tvitova sa emotikonima, a najčešće je korišćen onaj koji "plače od smeha" .
(EUpravo zato.rs)