Španija će za oko 300.000 migranata, koji su u zemlju ušli ilegalno, obezbediti boravišne i radne dozvole, a program će biti na snazi naredne tri godine.
Odluka stupa na snagu narednog maja kako bi se osvežila tamošnja radna snaga koja ubrzano stari.
Iako veliki broj evropskih zemalja nije toliki otvoren prema migrantima, Španija je primenila drugu taktiku.
Prema rečima ministarke za migracije, Elme Saiz, Španiji je potrebno 250.000 registrovanih stranih radnika kako bi održali svoj sistem države blagostanja.
Kako je dodala, legalizacija se ne tiče samo "kulturnog bogatstva i poštovanja ljudskih prava, već i prosperiteta".
"Danas, možemo da kažemo da je Španija bolja zemlja", rekla je Saiz.
Premijer, Pedro Sančez, više puta je opisao španske politike o migracijama kao način da se obračunaju sa niskim priraštajem.
Administrativne procedure će biti pojednostavljene za kratkoročne i dugoročne vize, a migranti će dobiti zaštitu na tržištu rada. Radnicima će viza biti produžena sa tri meseca na godinu dana.
Sančez je u avgustu posetio tri zemlje Zapadne Afrike povodom migrantske krize koje vlada na španskim Kanarskim ostrvima.
Veoma veliki broj mladića iz Malija, Senegala i Mauritanije se svakodnevno upušta u opasan put ka Evropi, a ne prežive svi plovidbu Mediteranom u improvizovanim čamcima.
Mnogi Afrikanci u Španiji rade kao berači voća, negovatelji, dostavljači ili obavljaju druge slabije plaćene poslove koje lokalci radije zaobilaze.
Do sredine novembra, u Španiju je ušlo oko 54.000 migranata, bilo kopnom ili morskim putem.
Tačan broj stranaca koji ilegalno žive u toj zemlji nije poznat.
Bez pravne zaštite, često su na meti eksploatacije i zlostavljanja. Zvaničnici smatraju da će nove odluke da spreče takve prakse.
Španska ekonomija je bila najbrže rastuća u EU ove godine, uglavnom zbog turizma koji se oporavio nakon perioda lokdauna.
Španija je 2023. strancima izdala 1,3 miliona viza.
(EUpravo zato/AP)