Španija planira da migrantima olakša privikavanje na novi život u toj zemlji, najavio je premijer Pedro Sančez koji je migraciju opisao kao efikasan način da se zaštiti prosperitet društva što se veoma razlikuje od rasploženja koje vlada u ostatku Evrope.
"Španija mora da izabere da li će da bude otvorena i napredna zemlja ili zatvorena i siromašna. Vrlo je jednostavno", rekao je Sančez.
Prema njegovim rečima, migracija nije samo pitanje humanosti već jedini realistični način za jačanje ekonomije i održavanje države blagostanja u zemlji gde je stopa rađanja jedna od najnižih u EU.
"Migracije su kroz istoriju bile jedan od vodećih pokretača razvoja nacija dok su mržnja i ksenofobija bile, i nastavljaju da budu, najveći uništivači naših zemalja. Ključna stvar je da se tim pitanjem dobro rukovodi", naveo je.
Sa druge strane, veliki broj migranata je u evropskim zemljama doveo do jačanja desnice. Nemačka je posle terorističkog napada nožem ponovo uvela kontrole na granicama što je dovelo san o slobodnom Šengenu u pitanje.
Francuski premijer, Mišel Barnije, istakao je da su nivoi imigracije "često nepodnošljivi".
Švedska i Finska su najavile da će uvesti nove imigrantske mere, dok je Italija optužena da zatvara oči pred ljudskim pravima jer sklapa dogovore sa liderima Libije i Tunisa o sprečavanju dolazaka migranata.
Španski premijer je rekao da će njegova zemlja krenuti drugim putem tako što će obezbediti resurse za bolju integraciju došljaka na tržištu rada.
"Skoro polovina naših opština je u riziku od depopulacije. Imamo starije ljude kojima je potreban negovatelj, a ne mogu da ga nađu. Kompanije koje traže programere, tehničare, zidare ne mogu da nađu radnike. Seoske škole će morati da zatvore svoja vrata", kazao je Sančez.
On je zahvalio meštanima Kanarskih ostrva koji su održali "svakodnevne lekcije iz humanosti" jer primaju azilante.
"Više od dva miliona Španaca je emigriralo tokom Frankove vladavine, polovina njih ilegalno. Moramo da se setimo putovanja naših majki i očeva, baka i deka u Južnoj Americi, na Karibima i Evropi. I da razumemo da je sada naša dužnost, pogotovo danas, da budemo tolerantno društvo puno dobrodošlice i podrške koje su tada želeli da pronađu", poručio je, prenosi Guardian.
(EUpravo zato/Guardian)