Francuska će čuvenu Tapiseriju iz Bajea će pozajmiti Velikoj Britaniji prvi put otkad je napravljena pre 900 godina, najavio je predsednik Emanuel Makron.
Srednjovekovno platno dugačko 70 metara, koje prikazuje pohode Vilijama Osvajača i bitku kod Hejstingsa 1066, biće izloženo od septembra do jula naredne godine u Britanskom muzeju u Londonu.
U pitanju je jedno od najpoznatijih dela srednjovekovne umetnosti, a privremeno će otići na putovanje u zamenu za anglosaksonska blaga sa broda Saton Hu koja će biti izložena u muzejima Normandije. Među artefaktima se nalaze i figurice izrađene od slonovače iz 12. veka koje su otkrivene u Škotskoj 1831.
Platno iz Bajea nastalo je u godinama nakon bitke kod Hejstingsa kada su normanske snage, predvođene Vilijamom koji je tad i dalje bio poznat kao Kopile, pobedile Anglosaksonce na čijem čelu je bio kralj Harold II. Kako legenda kaže, a to je prikazano i na tapiseriji, Harold je poginuo tako što ga je strela pogodila u oko.
Vilijam je potom dobio titulu Osvajač, a 25. decembra iste godine je u Londonu u Vestminsterskoj opatiji krunisan za novog kralja Engleske. Nekadašnje anglosaksonsko uređenje u Engleskoj je zamenjeno normanskim, a lokalni stanovnici su se upoznali i sa francuskim jezikom.
Kako izgleda tapiserija iz Bajea?
Tapiserija je na zahtev Napoleona bila izložena u Parizu 1803, ali je poslednje 42 godine provela u muzeju u Bajeu, mestašcetu u Normandiji, gde smo imali prilike da je vidimo.
Nalazi se pod staklenom vitrinom, a posetioci na ulazu dobijaju slušalice preko kojih na engleskom, ili nekom drugom jeziku, mogu da slušaju objašnjenja svih 58 prikazanih scena. Nažalost, slikanje nije dozvoljeno, ali je "obilazak" tapiserije od 70 metara, sa 626 likova i 202 konja, zaista neponovljivo iskustvo.
Platno je široko 50 centimetara, a teži 350 kilograma.
Izrađeno je od vune, a prema određenim teorijama, najverovatnije je osmišljeno i napravljeno u Engleskoj. Pojedini istoričari tvrde da je platno 1077. naručio biskup Odo, Vilijamov polubrat, kako bi ukrasio novu katedralu svom rodnom mestu Bajeu.
Nažalost, imena umetnika koji su radili na impozantnoj tapiseriji su vremenom izgubljena.
Poslednji put je tapiserija obnovljena 1870, a pretpostavlja se da bi nova restauracija koštala oko 2 miliona evra, prenosi France 24.
Analiza urađena 2020. godine je pokazala da se na materijalu nalazi 24.200 fleka kao i 10.000 rupa. Platno je osetljivo na mikrovibracije i vlažnost i mora da se nalazi u veoma zatamnjenoj prostoriji.
Muzej Bajea, koji je prošle godine posetilo 429.000 ljudi, biće zatvoren do 2027. zbog rekonstrukcije koja će koštati 38 miliona evra.
Zanimljivo je da su novinari EUpravo zato posetili muzej u zadnji čas, tik pre zatvaranja, a jedan od muzejskih radnika je poručio da smo bili prva grupa turista iz Srbije.
(EUpravo zato/France 24)