Velika Britanija i Nemačka potpisale su u istorijski odbrambeni sporazum kojim se obavezuju na međusobnu pomoć u slučaju napada, kao i na zajedničku borbu protiv krijumčarenja migranata.
Ovaj pakt dodatno učvršćuje vojnu i ekonomsku saradnju dve zemlje.
Britanski premijer Kir Starmer i nemački kancelar Fridrih Merc potpisali su sporazum u Londonu, kojim se ciljano suzbijaju mreže krijumčara ljudi, jača izvoz vojne opreme i produbljuju trgovinske veze između dve zemlje.
"Ovo je istorijski dan za nemačko-britanske odnose", izjavio je Merc, tokom svoje prve zvanične posete Ujedinjenom Kraljevstvu od preuzimanja dužnosti u maju.
Kako je dodao, zemlje žele da sarađuju još bliže, naročito nakon izlaska Ujedinjenog Kraljevstva iz Evropske unije.
"Bilo je krajnje vreme da zaključimo ovakav sporazum", istakao je nemački kancelar.
Premijer Starmer opisao je ugovor kao "prvi takve vrste" i ocenio ga kao "jasnu poruku o nameri i ambiciji da još čvršće sarađujemo".
Sporazum iz Kensingtona - prvi posle Drugog svetskog rata
Takozvani "Sporazum iz Kensingtona", prvi bilateralni ugovor ove vrste između Velike Britanije i Nemačke još od Drugog svetskog rata, sadrži i obavezu Berlina da krijumčarenje migranata ka Velikoj Britaniji tretira kao krivično delo.
Kako je saopšteno iz Dauning strita, očekuje se da će Nemačka do kraja godine usvojiti izmene zakona koje će tamošnjim vlastima omogućiti da efikasnije reaguju na skladišta i objekte koje krijumčari koriste za čuvanje čamaca namenjenih ilegalnim prelascima Lamanša.
"Posvećenost kancelara Merca da izmeni nemačke zakone i tako prekine lanac snabdevanja opasnim plovilima za ilegalne migracije preko Lamanša, izuzetno je važna i dobrodošla", izjavio je Starmer.
Produbljivanje odbrambene saradnje i podrška Ukrajini
Ovaj sporazum se nadovezuje na prošlogodišnji odbrambeni pakt dve zemlje, koje su među najglasnijim evropskim saveznicima Ukrajine, u cilju jačanja zajedničke borbe protiv pretnji iz Rusije.
Tokom radnog ručka u Dauning stritu, dvojica lidera razgovarali su i o jačanju evropske podrške Ukrajini, a tom prilikom je najavljeno i otvaranje fabrike nemačkog startapa „Stark", koji proizvodi dronove za ukrajinsku vojsku, na teritoriji Velike Britanije.
Prema dokumentu koji je objavila nemačka vlada, dve zemlje su se dogovorile o tesnijoj saradnji u zajedničkim vojnim vežbama, obuci, kao i borbi protiv sajber pretnji i informacionog ratovanja.
Zajednički vojni projekti i ekonomska saradnja
Lideri su najavili i zajedničku kampanju izvoza i proizvodnje vojne opreme -poput oklopnih vozila "Boxer" i borbenih aviona "Typhoon" - kao i razvoj raketa dugog dometa u narednoj deceniji.
Sporazum predviđa i produbljivanje ekonomske saradnje kroz podsticanje zapošljavanja, otvaranje kvalitetnih radnih mesta, planove za novu železničku vezu između dve zemlje, ali i ukidanje viza za određene kategorije putnika.
Jedan deo dogovora odnosi se i na olakšano organizovanje razmena učenika između dve zemlje.
Merc je tom prilikom rekao da mu je drago što će "nove generacije imati više prilika da bolje upoznaju i razumeju obe zemlje".
Prvi takav sporazum posle EU članstva
Prilikom potpisivanja, kancelar Merc priznao je da je bio iznenađen činjenicom da je ovo prvi bilateralni sporazum Nemačke i Velike Britanije još od Drugog svetskog rata.
"Navikli smo da smo zajedno u Evropskoj uniji i mislili smo da je to dovoljno. Sada vidimo da nije, zato je vreme da radimo više na ovakvim odnosima", zaključio je Merc.
Za nemačkog kancelara, ova poseta predstavlja priliku da pokaže međunarodno liderstvo, dok se kod kuće suočava s političkom napetošću u vladajućoj koaliciji, zbog spora oko imenovanja sudija Ustavnog suda.
(M.A./EUpravo zato/euronews.com)