Nakon otkrića koje su objavili aktivista Luka Kasarini i direktor novinarskog sajta fanpage.it Frančesko Kanćelato, pojavljuju se nova imena nadziranih osoba u aferi Paragon. Istovremeno se postavljaju pitanja o mogućoj umešanosti italijanskih vlasti u upotrebu ovog špijunskog instrumenta.
Kako funkcioniše špijunski softver?
"Grafit" je napredni nadzorni softver sposoban da se infiltrira u mobilne telefone bez ikakve znanja korisnika, čak i bez klika na sumnjive linkove.
Prodaje se isključivo vladama i državnim agencijama i zvanično se koristi u borbi protiv kriminala.
Prema navodima izraelskog lista Harec, Paragon sarađuje sa različitim državnim institucijama, uključujući izraelsku bezbednosnu službu, FBI i druge agencije u Sjedinjenim Američkim Državama.
U Italiji je, navodno, pružao usluge jednoj policijskoj agenciji i obaveštajnoj organizaciji.
Ko su žrtve špijunaže?
Skandal je izbio nakon što je Meta obavestila Frančeska Kanćelata, direktora portala "Fanpage", i Luku Kasarinija, osnivača nevladine organizacije Mediterranea Saving Humans, da su bili meta špijunskog softvera.
Međutim, slučaj prevazilazi granice Italije, najmanje 90 osoba u 14 evropskih zemalja bilo je pod nadzorom.
Prema izveštaju italijanskog dnevnog lista Štampa, među prisluškivanima je i Bepe Kaća, brodovlasnik Mediterranea Saving Humans-a, kao i jedan sudanski izbeglica i Husam El Gomati, libijski aktivista koji živi u Švedskoj.
El Gomati je poznat po kritikama odnosa između Libije i Italije i sumnja da su italijanske vlasti umešane u njegovo prisluškivanje, s obzirom na njegov nedavni angažman u razotkrivanju odnosa između Rima i Tripolija.
Vlada pod optužbom
Afera je izazvala političku oluju.
Italijanska vlada negira bilo kakvu umešanost u nadzor novinara i aktivista, najavljujući istragu putem Nacionalne agencije za sajber bezbednost.
Međutim, britanski Gardijan otkrio je da je Paragon raskinuo ugovor s Italijom zbog kršenja dogovora, jer je softver navodno korišćen za nadzor civilnog društva, što je predstavljalo zloupotrebu tehnologije.
Opozicija je odmah zatražila hitna objašnjenja.
Demokratska partija, Pokret 5 zvezdica i Savez zelenih i levice pozvale su na hitnu informativnu sednicu u parlamentu, dok je lider M5S Đuzepe Konte ocenio da je situacija "izuzetno ozbiljna".
"Ako je Paragon raskinuo ugovor iz etičkih razloga, objašnjenje vlade nije uverljivo", kazao je Konte.
Evropska unija takođe se oglasila povodom afere.
Kako su naglasili, "neprihvatljiv je bilo kakav pokušaj ilegalnog pristupa podacima građana, uključujući novinare i političke oponente".
Skandal je daleko od raspleta, a dok se pojavljuju novi detalji, italijanska vlada će morati da pruži jasne odgovore u slučaju koji preti da uzdrma ne samo domaću, već i međunarodnu političku scenu.
(EUpravo zato/rts.rs)