Evropska unija otvorila je novo poglavlje u pristupnim pregovorima sa Albanijom, fokusirano na klaster 2 – Unutrašnje tržište, saopšteno je iz Evropskog saveta. Odluka je doneta na četvrtom sastanku Pristupne konferencije sa Albanijom na ministarskom nivou, održanom danas u Luksemburgu.

Delegaciju Evropske unije predvodio je ministar spoljnih poslova Poljske Radoslav Sikorski, u ime poljskog predsedavanja Savetom EU, uz prisustvo komesarke za proširenje Marte Kos. Delegaciju Albanije predvodio je premijer Edi Rama.

"Danas smo pod poljskim predsedavanjem održali prvu Međuvladinu konferenciju sa jednom od zemalja kandidata. Proširenje EU ostaje u središtu naših prioriteta. Ovaj konkretan napredak odražava našu snažnu posvećenost partnerima sa Zapadnog Balkana, regiona koji je ključan za stabilnost i bezbednost Evropske unije", izjavio je Sikorski.

U okviru klastera Unutrašnje tržište otvoreni su pregovori o sledećim poglavljima:

  • Poglavlje 1 – Slobodno kretanje robe,
  • Poglavlje 2 – Sloboda kretanja radnika,
  • Poglavlje 3 – Pravo na osnivanje i sloboda pružanja usluga,
  • Poglavlje 4 – Slobodno kretanje kapitala,
  • Poglavlje 6 – Pravo privrednih društava,
  • Poglavlje 7 – Pravo intelektualne svojine,
  • Poglavlje 8 – Politika konkurencije,
  • Poglavlje 9 – Finansijske usluge,
  • Poglavlje 28 – Zaštita potrošača i zdravlja.

Evropska unija postavila je i merila koja Albanija mora da ispuni kako bi ova poglavlja mogla biti privremeno zatvorena.

Ovo je usledilo nakon prethodno započetih pregovora u okviru klastera 1 – Osnovna poglavlja, i klastera 6 – Spoljni odnosi, tokom pristupnih konferencija održanih 15. oktobra i 17. decembra 2024. godine.

Kako se navodi u saopštenju Evropskog saveta, praćenje napretka u usklađivanju sa zakonodavstvom EU i sprovođenju evropskih standarda nastaviće se tokom celokupnog procesa pregovora. Pristupna konferencija vratiće se ovom klasteru u odgovarajućem trenutku.

Šest tematskih klastera

Od 2020. godine, pristupni pregovori sa kandidatima za članstvo u EU vode se prema revidiranoj metodologiji, kojom su pregovaračka poglavlja podeljena u šest tematskih klastera:

  1. Osnovna poglavlja,
  2. Unutrašnje tržište,
  3. Konkurentnost i inkluzivni rast,
  4. Zelena agenda i održiva povezanost,
  5. Resursi, poljoprivreda i kohezija,
  6. Spoljni odnosi.

Pregovori o klasteru Osnovna poglavlja su prvi koji se otvaraju, a poslednji zatvaraju, a napredak u okviru ovog klastera će odrediti ukupan tempo pregovora.

(EUpravo zato)