Vlada Srbije saopštila je da je na današnjoj sednici usvojila Odluku o osnivanju Koordinacionog tela za proces pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji.
Predloženim rešenjima je, kako se navodi, inovirana i na celovitiji i jasniji način uspostavljena struktura, definisani su zadaci i odnos radnih tela. Sistem tela za Koordinaciju uključuje Koordinaciono telo, Savet Koordinacionog tela i pregovaračke grupe.
Planirano je da sistem bude upotpunjen i Timom za podršku pregovorima, koji bi bio osnovan posebnom odlukom Vlade.
Ovo je, pretpostavlja se, ministarka za evropske integracije Tanja Miščević najavila juče u debati na Beogradskoj bezbednosnoj konferenciji.
Osnova za povlačenje novca iz Plana rasta
Kako je rekla, Vlada Srbije će u četvrtak (21. novembar) usvojiti dva zakona koji su osnova za povlačenje novca iz Plana rasta za Zapadni Balkan, što će biti prvi potez Srbije posle usvajanje Reformske agende.
Miščević je istakla da novac iz Plana rasta za Zapadni Balkan deluje veliki, ali ako se pogledaju tih šest milijardi, radi se o dve milijarde grantova i četiri milijarde zajmova.
Ako uđete u dodatnu priču, navela je, trećina novca ide u budžet, a dve trećine iz zajmova i zemlje će, uključujući Srbiju, morati za neke reforme da pozajmljuje novac.
Miščević je rekla da ako Srbija zaista želi da bude spremna da sve obaveze za članstvo ispuni do kraja 2026. godine, mora da bude postignut konsenzus u društvu.
Mi smo sada na 30 odsto ispunjenosti obaveza prema EU, a ne možemo biti ispod 80-90 odsto da bi se reklo da smo spremni, predočila je ona.
Miščević je podsetila da Srbija za napredovanje u ovom procesu ima i obaveze iz dijaloga o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, a ako bi se to isključilo, najvažniji zadatak bi bio vladavina prava. To nije oblast u kojem su rezultati reformi vidljivi preko noći, za to su potrebne godine, a to nemamo, ukazala je ona.
(Eupravo zato)