Bivša nemačka kancelarka, Angela Merkel, već danima privlači pažnju autobiografijom "Sloboda" u kojoj se osvrnula i na Bregzit.
Kako je navela, mučili su je rezultati referenduma o izlasku Velike Britanije iz Evropske unije i smatrala je to "poniženjem EU".
Nisu joj se sviđali navodi da je mogla više da pomogne tadašnjem britanskom premijeru Dejvidu Kameronu, za koga je na kraju zaključila da je jedini krivac za situaciju u kojoj se London našao.
U memoarima na 700 strana, Bregzitu je posvećeno oko 5 stranica.
"Za mene su rezultati tog referenduma bili poput poniženja, sramota za sve nas, za druge članove Evropske unije. Ovo je promenilo Evropsku uniju u očima sveta - bili smo oslabljeni", napisala je.
Merkelova je opisala i kako je stupila u kontakt sa Kameronom dok se mučio da sprovede promene koje se tiču trgovine i slobode kretanja. Ističe da je pokušala "gde god je mogla" da mu priskoči u pomoć iako su se drugi lideri EU već bili distancirali.
Posebno se trudila da Kameron ne bude izolovan na samitu lidera EU u februaru 2016.
"Moja podrška njemu me je označila kao autsajdera... Uticaj evropske krize je i dalje visio u vazduhu... A opet, tokom samita, ostala sam čvrsto na njegovoj strani tokom čitave večeri. Tako sam uspela da sprečim njegovu potpunu izolaciju i privolim druge da spuste loptu. Znala sam na osnovu više razgovora sa Kameronom da kada je reč o unutrašnjoj politici, nije imao prostora za manevrisanje", navela je bivša kancelarka.
Ipak, u jednom trenutku je shvatila da ne može doveka da mu pomaže. Prema njenom mišljenju, Velika Britanija je napravila grešku kada nije uvela restrikcije na radnike iz Istočne Evrope kada se 2004. bloku priključilo 10 novih zemalja.
Laburistička stranka je tada izuzetno potcenila broj ljudi koji će pristići u zemlju, a to je evroskepticima dalo vetar u leđa da slobodu kretanja predstave u negativnom svetlu.
Primera radi, Francuska i Nemačka su postepeno uvodile državljanima Istočne Evrope radne dozvole, a sve do 2011. nisu imali potpuni pristup njihovom tržištu rada.
Merkelova smatra da se Kameron sam stavio u ruke evroskeptika i nikada nije uspeo da pobegne od njih.
"Bregzit je školski primer da greške u koracima od samog početka mogu imati dalekosežne posledice", napisala je u autobiografiji.
(EUpravo zato/Guardian)