Savezna Republika Nemačka ove godine obeležava 34. godišnjicu ujedinjenja dve Nemačke, pa je povodom nacionalnog praznika, Ambasada Savezne Republike Nemačke u Srbiji napravila svečani prijem i ugostila brojne zvanice.

Svečanom prijemu prisustvovali su visoki zvaničnici, predstavnici diplomatskog kora, političke i javne scene u Srbiji.

Među gostima prijema bili su predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić, potpredsednica Skupštine Marina Raguš, ministri u Vladi Srbije Jelena Begović, Tanja Miščević, Husein Memić, Nemanja Starović, Dejan Ristić, Tomislav Momirović, Usame Zukorlić, Irena Vujović, Dubravka Đedović Handanović i Zoran Gajić, predsednica Pokrajinske Vlade Maja Gojković, poverenica za ravnopravnost Brankica Janković i predstavnici verskih zajednica.

Predstavnici diplomatskog kora i Vlade Republike Srbije na proslavi Dana nemačkog jedinstva
EUpravo zato/Milena Antonijević Predstavnici diplomatskog kora i Vlade Republike Srbije na proslavi Dana nemačkog jedinstva 2024

Događaju su prisustvovali i ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil, ambasador Japana Akira Imamura, ambasador Velike Britanije Edvard Ferguson, ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre, ambasador Ukrajine Volodimir Tolkač i ambasador Italije Luka Gori.

Prisutan je bio i veliki broj generala i oficira nemačke, srpske i drugih vojski, kao i zvanice iz javnog života Srbije.

Proslava Dana nemačkog jedinstva 2024
EUpravo zato/Milena Antonijević Proslava Dana nemačkog jedinstva 2024

Domaćin prijema, ambasadorka Anke Konrad, zahvalila je svim zvanicama koje su uveličale ovaj, za Nemačku veoma važan dan.

"Pre skoro 35 godina pao je Berlinski zid, čime je skoro za 17 miliona stanovnika u Istočnoj Nemačkoj nastupilo potpuno novo doba, koje su oni doživeli na različite načine. Za mene je ponovno ujedinjenje Nemačke neraskidivo povezano sa slobodom ličnog razvoja. Sa slobodom da sama mogu odlučivati kako razmišljam. I za šta se zalažem", kazala je ambasadorka Konrad.

Anke Konrad, ambasadorka Nemčake u Beogradu
EUpravo zato/Milena Antonijević Anke Konrad, ambasadorka Nemčake u Beogradu

Prema njenim rečima, ujedinjenje Nemačke nije se dogodilo za jedan dan već ono traje i dan danas, a iskustva promena 1990-ih godina doživeli su milioni ljudi centralne i istočne Evrope.

"Izazovi sa kojima su se oni tad suočavali sada su pred zemljama Zapadnog Balkana i Srbije, na njihovom putu ka EU. Srbija je odlučila da prihvati te izazove, a mi čvrsto stojimo uz Srbiju i uz ljude koji ovde žive i podržavamo sve korake na ovom putu. Hajde da radimo zajedno na našoj zajedničkoj budućnosti u EU", poručila je ambasadorka.

Proslava Dana nemačkog jedinstva
EUpravo zato/Milena Antonijević Proslava Dana nemačkog jedinstva 2024

O Danu nemačkog jedinstva

Dan nemačkog jedinstva (Tag der Deutschen Einheit) je nacionalni praznik kojim se obeležava ujedinjenje Nemačke 1990. godine, kada je ideja jedinstvene Nemačke, nastala sredinom 19. veka, ponovo ispunjena.

Ponovno ujedinjenje Nemačke zapravo je značilo da Nemačka Demokratska Republika (NDR) postane deo Savezne Republike Nemačke (SRN) kako bi se formirala ponovno ujedinjena Nemačka. Berlin je ponovo ujedinjen u jedan grad i opet postao glavni grad ujedinjene Nemačke.

Pre toga, u maju 1989. godine uklanjanje mađarske granične ograde sa Austrijom otvorilo je rupu u Gvozdenoj zavesi, a vlada Istočne Nemačke je posustala. Granica je i dalje bila pažljivo čuvana, ali "Panevropski piknik" i neodlučnost vladara Istočnog bloka pokrenuli su mirnu revoluciju i seriju protesta.

Sve to dovelo je do prvih slobodnih izbora NDR 18. marta 1990. godine, te do pregovora između NDR i SRN koji su kulminirali Ugovorom o ujedinjenju.

Ostali pregovori između NDR i SRN i četiri okupatorske sile proizveli su takozvani „Ugovor dva plus četiri" (Ugovor o konačnom poravnanju s poštovanjem prema Nemačkoj) kojim se u potpunosti daje suverenitet ujedinjenoj nemačkoj državi, za čija su dva dela prethodno bila vezana brojna ograničenja koja proističu iz njihovog statusa okupiranih regiona nakon Drugog svetskog rata.

Prema "Ugovoru dva plus četiri" i Savezna Republika i Demokratska Republika obavezale su se i svojim jedinstvenim nastavkom na princip da njihove zajedničke granice pre 1990. godine čine celu teritoriju na koju može da polaže vlada Nemačke, a samim tim i da nije bilo dalje zemlje izvan onih granica koje su bile delovi Nemačke u celini.

Ujedinjena Nemačka nakon 1990. godine nije država naslednica, već uvećani nastavak bivše Zapadne Nemačke.

Proširena Savezna Republika Nemačka zadržala je zapadnonemačka mesta u međunarodnim organizacijama, uključujući Evropsku ekonomsku zajednicu (kasnije Evropsku uniju), NATO i Ujedinjene nacije. Članstva u Varšavskom paktu i drugim međunarodnim organizacijama kojima je pripadala Istočna Nemačka prestala su da postoje jer Istočne Nemačke više nije bilo.

(M.A./EUpravo zato)