Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, suočava se ove nedelje sa glasanjem o poverenju. Glavni povod bila je afera poznata kao "Fajzergejt", odnosno kontroverzna komunikacija Fon der Lajen sa direktorom Fajzera tokom pandemije, vezana za nabavku vakcina.
Pored toga, tu su i optužbe za saradnju sa krajnjom desnicom i popuštanje u vezi sa Zelenom agendom EU.
Poslanici Evropskog parlamenta raspravljali su danas o njenoj budućnosti u Evropskom parlamentu u Strazburu, javlja reporter EUpravo zato sa lica mesta. O samom predlogu za izglasavanje nepoverenja poslanici će se izjašnjavati u četvrtak. Na osnovu onoga što smo čuli u Strazburu, tokom debate, "jasno je da to neće proći glatko jer su se čule brojne kritike na račun predsednice EK, što ukazuje na polarizaciju i gubitak poverenje u sadašnji kurs Komisije", javlja naš reporter iz Strazbura.
Predsednica Evropske komisije dovela je celokupni kolegijum komesara u Evropski parlament kako bi pokazala zajedništvo i podršku pred glasanje o nepoverenju.
Fon der Lajen je govor počela “braneći svoj ugled” i ovaj predlog nazvala “najstarijim priručnikom ekstremista“. Optužila je promotera predloga, rumunskog poslanika Georgea Pipereju, da pokušava da destabilizuje institucije EU lažnim optužbama.
"To je preuzeto direktno iz najstarijeg priručnika ekstremista, polarizacije društva, narušavanja poverenja u demokratiju, lažnih tvrdnji o mešanju u izbore, pokušaja da se prepiše istorija o tome kako je Evropa uspešno zajedno prevazišla globalnu pandemiju, od vakcina do sledeće generacije, vi širite opovrgnute zavere o tekstualnim porukama," rekla je fon der Lajen.
"Možemo pratiti gospodina Pipereju kroz njegov svet zavera i navodnih zlokobnih planova onoga što on naziva Briselom, ili možemo jasno da ovo proglasimo onim što jeste, još jednim grubim pokušajem da se zabije klin između naših institucija, između proevropskih, prodemokratskih snaga ovog doma," dodala je.
Ona je odbacila optužbe u vezi sa Fajzergajtom kao "razotkrivene teorije zavere". Međutim, činjenice govore da su poruke sa direktorom Fajzera, Albertom Burlom, zaista razmenjene, to je potvrdila i sama Komisija. Ipak, odbacuju tvrdnje da su poruke bile deo formalnih pregovora ili da je tim putem sklopljen ugovor. Fon der Lajen je, inače, prva govorila, nakon čega su se za reč javljali jedan po jedan predstavnik iz svake političke grupe.
Šta su poručili lideri političkih grupa?
Lider Evropske narodne partije (EPP), Manfred Veber, stao je u odbranu svoje stranačke koleginice Ursule fon der Lajen i izjavio da će njihovi poslanici glasati protiv rezolucije.
Veber je upozorio da bi potencijalni pad Komisije ugrozio teške trgovinske pregovore sa administracijom Donalda Trampa, kao i pregovore o sledećem sedmogodišnjem budžetu EU.
„Milioni radnih mesta su u pitanju. Gde su sada prijatelji MAGA pokreta u ovoj sali? Šta rade [mađarski premijer Viktor] Orban, [zamenik italijanskog premijera Mateo] Salvini i [liderka AfD] Alis Vajdel da spasu radna mesta Evropljana?“ pitao je Veber.
Takođe je naglasio da bi uspeh ove inicijative koristio ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, jer bi ometao razvoj evropskog odbrambenog stuba.
„Znam da su nemački AfD i rumunski AUR Putinove marionete. Ali zašto se sada PiS pridružuje toj proruskoj koaliciji? Ova inicijativa je direktna pretnja bezbednosti evropskih građana,“ dodao je, ukazujući na ulogu poljske opozicione stranke Pravo i pravda (PiS), čiji poslanici čine veliki deo potpisnika inicijative.
Valeri Hajer, predsednica liberalne grupe Obnovimo Evropu (Renew), iako je najavila podršku na glasanju o poverenju, oštro je kritikovala Fon der Lajen i poručila joj da će morati da odluči ko su njeni pravni saveznici.
"Ove igre koje traju već godinu dana moraju da prestanu. Nemojte ništa uzimati zdravo za gotovo," poručila je.
Manfred Veber odbacio je optužbe socijalista i liberala, da je njegova Evropska narodna partija (EPP), kojoj pripada i Fon der Lajen, pravila dogovore sa desničarima. Rekao je da su u 90 posto glasanja sarađivali sa socijalistima i liberalima, ali da su se većine promenile i da će braniti svoje prioritete, čak i ako to znači saradnju sa desnicom.
Tokom debade od strane Hajder čulo se da je Rinju ("Renew") potreban Fon der Lajen ukoliko želi da sprovede svoj program.
"Svedočite ćorsokaku u koji ste doveli svoj politički dom. EPP je pravio dogovore iz interesa sa krajnjom desnicom. Ovaj trenutak je važan. Parlament ima šta da vam poruči, posebno o transparentnosti i upravljanju," čulo se tokom debate u Strazburu.
Ko je podneo zahtev za glasanje o nepoverenju?
Glasanja o nepoverenju su retka u Evropskom parlamentu i očekuje se da će Fon der Lajen lako "preživeti", ali predlog za osudu predstavlja još jedan znak nezadovoljstva prema bivšoj nemačkoj ministarki odbrane i njenim pristalicama.
Predlog o glasanju o nepoverenju predsednici EK podnela je mala grupa ekstremno desničarskih poslanika i on sadrži niz optužbi protiv Fon der Lajen, uključujući razmenu poruka sa šefom proizvođača vakcina Fajzer, zloupotrebu sredstava EU i mešanje u izbore u Nemačkoj i Rumuniji.
Druga najveća politička grupa, Socijalisti i Demokrate, saopštili su da je predlog za smenu rezultat "neodgovornosti EPP-a (Evropske narodne partije, najveće političke grupe u Evropskom parlamentu) i dvostrukih igara".
Ovo je prvi put za više od decenije da se šef EK suočava sa takvim potezom.
U ovoj fazi, glasanje je uglavnom simbolično - većina političkih grupa je već signalizirala da će glasati protiv predloga o nepoverenju - ali to ukazuje na rastući bes prema Fon der Lajen u Briselu nakon niza njenih kontroverznih poteza i skandala.
(EUpravo zato.rs)