Rok za imenovanje tela koja se bave zaštitom osnovnih prava u domenu veštačke inteligencije bio je novembar 2024. godine.
Italija i Mađarska nisu ispunile taj zakonski rok propisan Aktom EU o veštačkoj inteligenciji za imenovanje tela koja treba da osiguraju poštovanje osnovnih prava EU prilikom primene alata veštačke inteligencije, prema podacima koje je dostavila Evropska komisija.
Portparol Komisije rekao je za Euronews da je izvršno telo EU "u kontaktu sa obe države članice i da ih podržava dok se pripremaju da ispune ovu obavezu".
Svaka od 27 država članica EU imala je rok do 2. novembra prošle godine da identifikuje nadležna tela i javno objavi spisak.
Broj imenovanih tela varira od države do države, a to zavisi od načina sprovođenja nacionalnih zakona i ovlašćenja koja se tim zakonima dodeljuju regulatornim telima.
Na primer, Bugarska je navela devet institucija, uključujući nacionalnog ombudsmana i Poverenika za zaštitu podataka.
S druge strane, Portugalija je imenovala 14 tela, Slovačka samo dva, dok je Španija prijavila čak 22.
"Radimo sa državama članicama kako bismo osigurali dosledno razumevanje toga koja javna tela treba da budu imenovana i efikasnu saradnju između ovih tela i budućih nadležnih organa za nadzor tržišta", rekao je portparol.
Akt o veštačkoj inteligenciji stupio je na snagu u avgustu 2024. godine i od tada se postepeno sprovodi.
Do avgusta ove godine, države članice takođe moraju da imenuju nadležno telo za nadzor tržišta koje će sprovoditi zakon.
Komisija još uvek nije objavila koje su zemlje zvanično obavestile o imenovanju svojih regulatornih tela.
(M.A./EUpravo zato/euronews.com)