Gigant "Meta" – koji poseduje Fejsbuk, Instagram i Votsap – želi da proširi svoje prisustvo na polju tehnologije van društvenih mreža, uključujući tu i veštačku inteligenciju, kao i potrebnu infrastrukturu koja će to moći da podrži.
Novi projekat za podvodni kabl obezbediće izuzetnu povezanost pet velikih kontinenata i pomoći "Metinim" budućim planovima na polju veštačke inteligencije.
"Projekat će omogućiti bolju ekonomsku saradnju, obezbediti digitalnu inkluziju i otvoriti mogućnosti za tehnološki razvoj ovih područja", navodi "Meta".
Kabl će biti najduži kabl do sada napravljen, strukture od 24 parna vlakna, što mu omogućava veći kapacitet.
Podvodni kablovi postali su izuzetno važni proteklih decenija jer omogućavaju funkcionisanje brojnih digitalnih usluga i brzi prenos ogromnih količina podataka.
Dovoljno je reći da više od 95 odsto svetskog internet saobraćaja se prenosi kroz podvodne kablove.
Telekomunikaciona firma "Teledžiografi" navodi da je trenutno širom sveta u upotrebi oko 600 podvodnih kablova.
Jedan od njih je i kabl "2Africa", koji su finansirali "Meta" i mobilni operateri "Oranž", "Vodafon" i "Čajna mobajl", dugačak 45.000 kilometara i povezuje tri kontinenta.
Tehnološki giganti preuzimaju kontrolu
Kompanije iz tehnološkog sektora, koje pružaju ključne internet usluge, uložile su ogromna sredstva u izgradnju kablovske infrastrukture.
Gugl je 2024. godine najavio izgradnju prvog podvodnog kabla koji će povezati Afriku i Australiju, kao i investiciju od milijardu dolara za poboljšanje povezanosti sa Japanom putem dva nova podmorska kabla u Tihom okeanu.
"Tokom poslednje decenije došlo je do promene – sve više podvodnih kablova postavljaju velike tehnološke kompanije", rekao je profesor Vili Lehdonvirta sa Oksfordskog instituta za internet za BBC.
On je istakao da je ranije izgradnju i finansiranje ovih kablova preuzimala grupa nacionalnih telekomunikacionih kompanija zbog visokih troškova ulaganja.
Prema njegovim rečima, ovaj trend pokazuje sve veću moć i veličinu tehnoloških giganata koji sada mogu samostalno da finansiraju infrastrukturu. To bi moglo biti značajno za kreatore politika zabrinute zbog koncentracije moći na digitalnim tržištima.
Meta širi svoj uticaj
Analitičar telekomunikacione i tehnološke industrije Paolo Peskatore smatra da ovakve investicije ukazuju na ambicije kompanije Meta.
"Meta pokazuje jasnu želju da preuzme veći deo kontrole nad globalnom mrežom", rekao je Peskatore za BBC.
Dodao je da je ovo još jedan korak ka tome da Meta prestigne konkurenciju pružajući korisnicima jedinstveno iskustvo kroz blisku integraciju hardvera, softvera, platformi i svoje rastuće uloge u oblasti povezivanja.
Meta je u svom blogu, najavljujući projekat "Votervort", saopštila da će kablovski sistem polagati na dubinu do 7.000 metara. Takođe, koristiće napredne tehnike ukopavanja u rizičnim područjima poput plitkih voda u blizini obala kako bi se izbegla oštećenja izazvana sidrima brodova i drugim opasnostima.
Kako je istaknuto, ovaj projekat se razlikuje od uobičajenih ruta jer zaobilazi Evropu i Kinu, izbegavajući geopolitički osetljiva područja poput Sueckog kanala i Južnog kineskog mora.
(EUpravo zato/BBC)