Da li možete da zamislite svet bez Sredozemnog mora?

Naučnici objašnjavaju koji sve faktori bi morali da se poklope da bi se tako nešto dogodilo.

Sredozemlje obuhvata neka od najpopularnijih turističkih destinacija i predstavlja najveće more na svetu okruženo kopnom, sa obalom dugačkom 46.000 km.

Sredozemno more prostire se kroz ukupno 22 zemlje u teritorijama Evrope, Afrike i Bliskog istoka.

Pomeranja tektonskih ploča bi mogla da utiču na budućnost ovog područja, ali kako se ta sudaranja događaju veoma sporo, ipak govorimo o dalekoj budućnosti, prenosi IFL Science.

Mediteran je prilično mlado telo vode koje je nastalo pre oko pet i po miliona godina, kao rezultat najveće poplave na svetu koja je nekada vrelu i sušnu pustinju pretvorila u okean.

Ova poplava stvorila je ono što će na kraju postati luksuzna letovališta poput Santorinija, kao i kolevke istorije, uključujući Atinu.

Vaut Krijgsman, profesor sa Univerziteta u Utrehtu u Holandiji, objasnio je da je inicijalno postojalo more po imenu Tetis između Evrope i Afrike.

"Pomeranje Afrike ka severu u odnosu na Evropu učinio je ovo more sve manjim. Zatim je došlo do sudara na istoku i pomorska povezanost sa Indijskim okeanom zatvorena je pre oko 19 miliona godina. Može se reći da je nastao neki predak Mediterana koji je bio povezan samo sa Atlantskim okeanom. Zatim se dogodio sudar na zapadu, koji je zatvorio veze sa Atlantikom (kroz južnu Španiju i Maroko). Pre 5,5 miliona godina, Mediteran je bio izolovan od otvorenih okeana i prvo se razvio u slani basen sa debelim talozima soli na dnu. Potom je nastalo slatkovodno jezero koje je nazvano 'Lago Mare' sa faunom koja uglavnom odgovara današnjoj Kaspijskoj niziji", objasnio je.

Pogled na aerodrom u Nici
Jean-Claude Malausa / AFP / Profimedia Obala Francuske

Pre 5,3 miliona godina ponovo je uspostavljena veza kroz Gibraltarski moreuz, što je izazvalo masovno plavljenje ovog mediteranskog jezera.

Prema rečima naučnika, trenutna podela sveta po kontinentima (Aftika, Evroazija, Amerike i Okeanija) je privremena.

Kontinentalne konfiguracije su se drastično menjale u prošlosti i nastaviće da evoluiraju i budućnosti zbog pomeranja tektonskih ploča.

Kao rezultat toga, veliku pretnju Mediteranu predstavlja sudaranje afričke (nubijske) ploče sa evroazijskom.

U tom smislu, Sredozemno more bi nestalo i jedno veliko kopneno područje bi spojilo Afriku i Evropu.

Ipak, za takav crni scenario bi bili potrebni milioni godina.

(EUpravo zato/Express.co.uk)