Svi koji su staru, pohabanu odeću i obuću do sada bacali u kontejnere, uskoro će morati da promene svoje navike, jer bi od 1. januara 2025. mogle da uslede novčane kazne u zemljama Evropske unije.

Od 1. januara 2025. godine na snagu stupa nova EU direktiva koja nalaže odvojeno prikupljanje tekstila. To znači da tekstil više ne sme završavati u kućnom otpadu. Umesto toga, komunalna preduzeća za upravljanje otpadom moraće da obezbede odvojeno odlaganje tekstilnog otpada kako bi se materijali dalje reciklirali. Cilj je da tekstilna industrija postane održivija i da se poveća stopa recikliranja u EU.

"Trenutno se samo 22 odsto tekstilnog otpada prikuplja odvojeno za ponovnu upotrebu ili reciklažu, dok se ostatak često spaljuje ili odlaže na deponiju", navedeno je u saopštenju Evropske komisije.

Prema podacima portala Oekotest.de, deo stare odeće izvozi se u druge zemlje koje često nemaju adekvatnu infrastrukturu za ekološki prihvatljivu obradu.

Održiva moda
Iryna Khabliuk / Alamy / Alamy / Profimedia 

Od 2025. godine, istrošena i nenosiva odeća moraće da se odlaže u kontejnere za polovnu odeću. Sva odeća i tekstil moraće da se odlažu u kontejnere za polovnu odeću, uključujući i pohabane ili oštećene tkanine. Onaj ko odeću ipak bude bacao u mešani otpad, rizikuje da mu komunalni radnici ne isprazne kantu.

Kazne bi takođe mogle da budu izrečene ukoliko nadležni organi sprovedu nasumične provere.

Međutim, još nije potpuno razjašnjeno kako bi trebalo "zbrinuti" jako zaprljan tekstil.

(EUpravo zato/Merkur.de/Feniks magazin)