Ukoliko tragate za mestom u kome nema mnogo turista, gde je vazduh svež, a ulice čiste, Estonija je pravi izbor.

Prema izveštaju "Vazduh kakav dišemo", Estonija može da se pohvali najčistijim vazduhom i najnižim emisijama štetnih gasova.

Na osnovu Indeksa ekoloških performansi, koji prati faktore poput emisija gasova staklene bašte, CO2, stepena karbonske neutralnosti, primenjivanja politika zaštite životne sredine i širenja šuma, obnovljivih izvora energije, Estonija zauzima prvo mesto.

Utvrđeno je da ova baltička država ima najčistiji vazduh, uz ocenu 75,3.

Druge zemlje koje su se našle na listi su: Luksemburg (75), Nemačka (74,6), Finska (73,7), Velika Britanija (72,7), Švedska (70,5), Norveška (70), Austrija (69), Švajcarska (68) i Danska (67,9).

Skoro sve navedene države su bile u vrhu lista najčistijih zemalja.

Ko god želi da poseti Estoniju, ne može da zaobiđe prestonicu Talin. Ceo grad se nalazi na Uneskovoj listi svetskog nasleđa zbog neverovatno očuvanog starog jezgra iz 13. veka.

Stari grad se sastoji iz dva dela: donjeg i gornjeg Tompea gde se nalazi i sedište vlade kao i zamak star 800 godina.

Zidine Starog grada estonske prestonice Talina
Foto: EC/Raigo Pajula

Talin se može pohvaliti i pravoslavnom crkvom Svetog Aleksandra Nevskog, parkom Kadriorg kao i istoimenim muzejom.

Palata Kadriorg je barokna rezidencija koju je sagradio ruski car Petar Veliki za svoju suprugu Katarinu I. Danas je deo kompleksa umetničkih muzeja.

Crkva Svetog Olafa datira iz 12. veka, a nekada je bila najviša građevina na svetu (u 16. veku). Sa kule od 124 metra pruža se spektakularan pogled na Talin.

Posetioci se mogu popeti i na TV toranj koji je visok 314 metara dok se osmatračnica nalazi na 170 metara visine.

Kako je vazduh u Estoniji tako čist?

Estonija je jedna od najmanje naseljenih zemalja Evrope, a šume i druge zelene oblasti prekrivaju oko 50 odsto teritorije.

Veliki deo električne energije dolazi iz obnovljivih izvora, poput vetroelektrana i biomase. Iako je Estonija ranije koristila dosta uljnih škriljaca za proizvodnju struje, poslednjih godina ulaže velike napore u smanjenje fosilnih goriva i prelazak na čiste izvore energije.

Estonija nema veliku tešku industriju koja bi značajno zagađivala vazduh.

Ribarsko selo na severu Estonije
Foto: MNStudio / Alamy / Profimedia

Glavni industrijski sektori su tehnologija, IT i laka industrija, koji imaju mnogo manji uticaj na kvalitet vazduha.

Talin je jedna od prvih prestonica u svetu koji je uvela besplatan javni prevoz za svoje stanovnike. To je smanjilo upotrebu automobila, pa samim tim i emisiju izduvnih gasova.

Strogi propise o zaštiti životne sredine su usklađeni sa standardima Evropske unije, a postoje ograničenja na emisije štetnih gasova iz vozila i industrije, kao i podsticaji za prelazak na električna vozila i ekološke tehnologije.

Osim toga, obala na Baltičkom moru pomaže u pročišćavanju vazduha.

(EUpravo zato/Daily Express)