Tim istraživača je sproveo terenska ispitivanja na jednom mestu u američkoj državi Ilinois i primetio da je prilagođena biljka uzgajala do 30 odsto više krompira pod toplotnim stresom.

Ovo je urađeno dodavanjem dva gena za modifikovanje procesa zvanog fotorespiracija da bi se poboljšala efikasnost, ostavljajući više energije za veći rast.

Autori rada, objavljenog u časopisu Global Change Biologi, opisali su ovaj korak kao "obećavajući put za povećanje prinosa u uslovima zagrevanja planete".

Potrebna su terenska ispitivanja na više lokacija da bi se potvrdili nalazi tima u različitim regionima i uslovima.

Projekat je vodio tim na čelu sa Ketrin Mečam-Hensold, sastavljen od naučnika sa Univerziteta Ilinois (UIUC) u Sjedinjenim Državama i Univerziteta Eseks u Engleskoj.

Mečam-Hensold je rekla da je cilj projekta da se podmire potrebe za hranom u uslovima globalnog zagrevanja.

Ona je dodala da moramo proizvoditi useve koji mogu da izdrže češće i intenzivnije toplotne talase ako želimo da zadovoljimo potrebe za hranom stanovništva u regionima koji su najviše izloženi riziku od smanjenja prinosa usled globalnog zagrevanja.

"Povećanje mase gomolja od 30 odsto uočeno u našim ispitivanjima pokazuje poboljšanja u procesu fotosinteze kako bi se omogućili usevi spremni za klimatske promene", zaključila je naučnica.

(M.A./EUpravo zato/ekapija.com)