Zeleni budžet je novina u predlogu Zakona o budžetu Srbije. On sadrži spisak zelenih projekata koje će sprovesti resorna ministarstva dok je više od polovine planiranog novca planirano za finansiranje železnice, odnosno pruga.

Ukupan iznos koji je planiran za 64 zelena projekta u Zelenom budžetu Srbije za 2025. godine je 118,5 milijardi dinara ili milijardu evra.

Kako pojašnjavaju iz Ministarstva finansija, cilj zelenog markiranja je da obezbedi bolju alokaciju resursa i podstakne realizaciju projekata koji doprinose zaštiti životne sredine, energetskoj efikasnosti, smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte, obnovljivim izvorima energije, održivom upravljanju otpadom i vodnim resursima, kao i poboljšanju kvaliteta života građana.

Kako se navodi u prilogu Zeleni budžet, "prilikom odlučivanja o izboru zelenih projekata osnovna logika bazirala se na principu šta bi se desilo da navedeni projekat ne postoji u budžetu za 2025, da li bi situacija u oblasti životne sredine bila povoljnija ili ne".

U budžetu za 2025. ukupno je četiri ministarstva označilo svoje programske aktivnosti i projekte kao zelene.

Najveći broj zeleno označenih projekata i programskih aktivnosti je vezan za ublažavanje klimatskih promena kao primarni cilj zaštite životne sredine, navodi se u Zeleni budzet.

Koliko je namenjeno za pruge?

Od ukupnog iznosa od 118,5 milijardi dinara čak 61,8 milijardi dinara, ili 528,4 miliona evra namenjeno je za gradnju ili rekonstrukciju železničkih pruga i metroa u Beogradu.

Reč je o šest projekata koji prema pojašnjenju utiču na ublažavanje klimatskih promena.

Železnički saobraćaj doprinosi zaštiti životne sredine, smanjenju emisija CO2 povećanjem obima železničkog saobraćaja u odnosu na drumski i povećanju energetske efikasnosti, navodi se u dokumentu.

Najvredniji projekti: 

18 milijardi - projekat mađarsko-srpske železnice
18 milijardi - izgradnja pruge između Zemun polja i Nacionalnog stadiona
13 milijardi - rekonstrukcija železničke pruge Niš-Dimitrovgrad
11,5 milijardi - beogradski metro
10 milijardi - kanalizacija i infrastrukture za odlaganje komunalnog čvrstog otpada
7,2 milijarde - odbrana od poplava
5 milijardi - Centralni kanalizacioni sistem Grada Beograda.

(EUpravo zato/balkangreenenergynews.com)