Letnje temperature svakodnevno pune bazene i rečna kupališta širom Srbije, ali uz osveženje u vodi dolaze i ozbiljni rizici.
Samo u poslednjih mesec dana, u rekama i jezerima širom Srbije život je izgubilo devet ljudi, uglavnom na nelegalnim kupalištima gde nema spasilaca, prenosi RTS.
Ministarstvo unutrašnjih poslova apeluje na kupače da poštuju mere bezbednosti i izbegavaju takve opasne lokacije. Međutim, oprez je neophodan i na uređenim kupalištima i bazenima.
Zato su spasioci na niškom bazenu "Čair" za RTS govorili o tome na šta treba obratiti pažnju.
Najsigurnije je kupanje na uređenim plažama sa spasilačkom službom, kao i na bazenima.
Niš nema uređena kupališta na rekama, ali poseduje nekoliko bazena.
Petar Petrović, upravnik bazena "Čair", ističe da su službe na bazenu profesionalne i da kupači uglavnom poštuju pravila bezbednosti.
Među spasiocima koji svakodnevno dežuraju je i Stefan Đorđević, koji kaže da se kupači najčešće greše prilikom ulaska u vodu.
"Često ulaze u bazen bez da se prvo navlaže, a greška je i ulazak sa punim stomakom. Takođe, pravila zabranjuju skakanje u bazen jer to može da povredi druge ljude, kao i ronjenje. Još jedna česta greška je ulazak u bazen nakon konzumacije alkohola - to strogo ne preporučujemo."
Na pitanje novinara u kojim situacijama najčešće intervenišu, kaže:
"Najviše problema imamo kada poluplaivači ulaze u olimpijski bazen i kada roditelji dolaze sa decom koja ne znaju da plivaju."
A šta ako se nađemo na neuređenom kupalištu, recimo na reci, i primetimo nekoga ko se davi? Kako pomoći?
"Pre svega, treba baciti neku spravu za spasavanje i nikako ne ugroziti sopstveni život," savetuje spasilac Stefan Đorđević.
Pored spasilačke službe, na bazenima su angažovani i redari, kao i dežurni lekari, što dodatno doprinosi sigurnosti svih kupača.
(M.A./EUpravo zato/rts.rs)